Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubliniec

Mydło dla dzieci – jakich składników nie powinno w nim być?

Kosmetyki dla najmłodszych powinny być łagodne, by nie podrażniały delikatnej skóry – wie o tym każda mama. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na coś tak często używanego, jak… mydło. Zawarte w przeciętnym produkcie tego typu składniki myjące są niestety zbyt mocne i mogą przesuszać, a nawet podrażniać skórę pociechy. Czego powinniśmy unikać w mydle dla dzieci?

Parabeny, SLS, barwniki… czy są niezbędne w kosmetykach dla dzieci?

Kosmetyki myjące często są wykonywane ze środków, które mają dosyć silne działanie – ich zadaniem jest skutecznie oczyszczać skórę. Niestety, wiele z nich jest sztucznego pochodzenia i poza oczyszczaniem, działają także wysuszająco, a nawet mogą podrażniać skórę. Mydło dla dzieci powinno być delikatne, by nie powodować żadnych problemów skórnych – z tego względu jego skład powinien być wolny od niektórych substancji. Które składniki są niepożądane w kosmetykach dla najmłodszych?

  • SLS – Sodium Laureth Sulfate to dość silny detergent, często wykorzystywany w kosmetykach myjących. Nawet u dorosłych osób może powodować przesuszenie skóry, jej podrażnienie, a nawet wywołać Atopowe Zapalenie Skóry. Najlepiej unikać go w mydłach, płynach do kąpieli, szamponach i innych produktach do codziennego użytku.
  • Parabeny – są to konserwanty wykorzystywane w wielu kosmetykach. Ich dłuższe stosowanie może prowadzić do reakcji alergicznych.
  • PEG – politlenek etylenu to sztuczny emulgator, który poprawia konsystencję kosmetyków. Niestety może powodować reakcje alergiczne i stany zapalne na skórze.
  • EDTA – sztuczna substancja, działająca jako konserwant i stabilizator. W większych dawkach może podrażniać błony śluzowe i układ oddechowy, ze względu na właściwości wiążące metale ciężkie powinno się jej unikać przy przyjmowaniu niektórych leków i antybiotyków. Powinna być szczególnie unikana przez kobiety w ciąży i dzieci.
  • Barwniki – w wielu kosmetykach stosuje się także syntetyczne barwniki, które mają uatrakcyjnić wygląd danej substancji – są to niepotrzebne sztuczne składniki, które również mogą niekorzystnie wpłynąć na skórę dziecka.

Warto wybierać naturalne mydła dla dzieci, których składy są wolne od wszelkich niepotrzebnych ulepszaczy, a silne środki myjące zostały zastąpione przez znacznie delikatniejsze substancje roślinnego pochodzenia.

Dlaczego warto wybrać naturalne kosmetyki dla dzieci?

Mydła dla najmłodszych to kosmetyki, których przy dzieciach używa się codziennie – są podstawą higieny. Tak częste używanie środków pełnych syntetycznych składników może mieć negatywny wpływ nie tylko na skórę, podrażniając ją i przesuszając, ale i na zdrowie, narażając dziecko na styczność z wieloma potencjalnie szkodliwymi substancjami. Znacznie bezpieczniejszym wyborem są kosmetyki naturalne, o niskim stopniu przetworzenia. Wykorzystują one środki delikatnie myjące, które oczyszczają skórę ze wszystkich zanieczyszczeń, a przy tym pielęgnują ją, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i ochronę.

Mydło dla dzieci wykonane z naturalnych składników nie musi także być nudne – obecnie na rynku dostępne są produkty o pięknych zapachach i zabawnych etykietach, które pokocha każdy maluch. Dzięki temu codzienna higiena będzie nie tylko obowiązkiem, ale i zabawą, zachęcającą do dbania o czystość.

Co więcej, dostępne są także kosmetyki wegańskie, pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego – ich stosowanie pozwala nie tylko zadbać o zdrowie i komfort swojej pociechy, ale także o środowisko.