Wczoraj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzili działania kontrolno-prewencyjne „SMOG". Akcja miała na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co mogło wpływać na zwiększoną emisję spalin.

Na drogach powiatu lublinieckiego działania prowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP Lubliniec wraz z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego. Wspólne działania miały na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego pojazdów, zagrażających bezpieczeństwu oraz nadmiernie zanieczyszczających środowisko naturalne. Podczas wczorajszych działań sprawdzano czy układy wydechowe pojazdów nie powodują nadmiernego zadymienia, ale również kontrolowano sprawność układów: kierowniczego, hamulcowego i zawieszenia. Zwracano uwagę na stan ogumienia, prawidłowe oświetlenie, czy oznakowanie pojazdów.
W czasie wczorajszych działań na drogach powiatu lublinieckiego skontrolowano łącznie 56 pojazdów. Zatrzymano dwa dowody rejestracyjne z uwagi na brak aktualnych badań technicznych. Dodatkowo zatrzymano dwóch kierujących, którzy prowadzili swoje pojazdy nie posiadając do tego stosownych uprawnień. W obu przypadkach na sprawców wykroczenia nałożono wysokie mandaty karne, a ich pojazdy zostały odholowane.