Czy warto zapisać dziecko do przedszkola?

Nieprawdą jest to, że dziecko, które nie uczęszcza do przedszkola, o wiele gorzej się rozwija. Jednocześnie warto zaznaczyć, że nie jest argument, który w temacie wysłania dziecka do przedszkola powinien być najważniejszy. Bowiem istnieje cały szereg powodów, dla których warto dziecko zapisać do przedszkola. Przekonajmy się.

Przede wszystkim – nauka samodzielności

Chociaż wymagania, które są stawiane przed dzieckiem zanim zostanie przyjęte do przedszkola są bardzo różne, to prawda jest taka, że maluszek jednak musi się wykazywać samodzielności przynajmniej w podstawowym zakresie. Za podstawę uważa się umiejętność ubierania się, jedzenia oraz komunikowanie wszelkie fizjologicznych potrzeb. Nawet jeśli wszelkie te umiejętności pozostały opanowane, to przedszkole w sposób naturalny pozwala na ich utrwalenie.

Bardzo ważną kwestią jest również funkcjonowanie w grupie. Wiadomo, że to rodzina jest podstawową grupą społeczną. Jednak, aby nasze dziecko się poprawnie rozwijało musi przebywać wśród innych dzieci. Tym samym poznaje ciekawe osoby oraz uczy się poniekąd nawiązywania kontaktów. Przedszkole jest również miejscem, którym dziecko uczy się rozwiązywać konflikty. Może się to wydawać dla niektórych dziwne, ale to właśnie w przedszkolu dziecko zawiera pierwsze przyjaźnie, ale także antypatie. Dziecko już wie z kim chce się przyjaźnić, a z kim bawić się nie ma najmniejszej ochoty. Każde doświadczenie w przedszkolu, nawet walka o zabawkę jest niesamowicie ważne.

Nauka współpracy

Wiele dzieci w dzisiejszych czasach nie ma rodzeństwa. Zdarza się również tak, że z braku czasu czy też możliwości rodziców maluszki mają ograniczony kontakt z innymi dziećmi. Zabawa samotna w żadnym wypadku nie nauczy współdziałania. Tymczasem w przedszkolu dzieci mają naprawdę bardzo dobre warunki, aby się nauczyć współpracy z innymi dziećmi oraz móc zaobserwować zasady, jakie rządzą innych zachowaniem.

W przedszkolu niesamowicie ważna jest także nauka tolerancji. Wiadomo, że do przedszkola chodzą bardzo różne dzieci. Inaczej wyglądają, inaczej się zachowują, jak i także mają całkiem inne potrzeby. Dziecko ma możliwość obserwowania tych wszystkich różnić oraz oczywiście ich akceptacji. Jest to także świetny pretekst do tego, aby poznać odmienną kulturę.

Nauka dzielenia

Na sam koniec wspomnijmy o nauce dzielenia. Właśnie dzielenia się dzieci uczą się w przedszkolu. Wiadomo, że muszą poczekać na swoją kolej oraz czekać na wolną chwilę pani opiekunki. Musi także zrozumieć, że inne dzieci mają wszelkie swoje prawa oraz także potrzeby.

Dzięki przedszkolu dzieci są o wiele lepiej przygotowane do szkoły. Dzieci, które przebywają w przedszkolu są znacznie pewniejsze siebie. Są także o wiele lepiej przygotowane do pójścia do szkoły. Za sobą mają już przecież czas adaptacji właśnie w przedszkolu, dlatego też pójście do szkoły jest o wiele łatwiejsze. Nie oznacza to jednak od razu, że dzieci pozostające w domu będą w szkole miały spore trudności. Pomimo wszystko przedszkolak przyzwyczajony jest do nawiązywania całkiem nowych kontaktów.

Więcej: Jeżeli mieszkasz w Warszawie i poszukujesz przedszkola dla swojego dziecka, sprawdź przedszkole Warszawa Praga Północ - zobacz ofertę edukacyjną.