Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubliniec

W dzisiejszym zdalnym spotkaniu Zarządu Powiatu z lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) uczestniczył również dyrektor SP ZOZ w Lublińcu Włodzimierz Charchuła oraz ordynator oddziału wewnętrznego – Anna Lompe, ordynator oddziału dziecięcego – Anna Grus, Jan Borzymowski – ordynator izby przyjęć i Henryk Nieroda – kierownik transportu sanitarnego. Rozmawiano o zasadach współpracy na linii POZ - szpital w sytuacji pandemii koronawirusa. Podjęto również problem edukacji dotyczącej postępowania z pacjentami covidowymi, ostrzegano przed samoleczeniem się pacjentów.

- Chory musi być pojony, żywiony. Wiemy, że choroba powoduje obniżenie apetytu, ale nie można dopuszczać do sytuacji, kiedy ciężko chory człowiek jest dodatkowo odwodniony, niedożywiony. Istotną sprawa jest również kontrola saturacji, poziom poniżej 90% to bardzo niepokojący objaw. Długo utrzymująca się wysoka gorączka to również bardzo niepokojący symptom choroby. Prosimy, żeby nie lekceważyć tego, kontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, a w sytuacji kryzysowej nie obawiać się pobytu w szpitalu. Szpital Powiatowy w Lublińcu działa z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa. Samoleczenie, które czasami próbują "uprawiać" pacjenci jest w tym momencie bardzo ryzykownym pomysłem - ostrzegali Anna Lompe – ordynator oddziału wewnętrznego i Jan Borzymowski – ordynator izby przyjęć szpitala powiatowego w Lublińcu.

Anna Grus – ordynator oddziału dziecięcego szczególną uwagę zwróciła na to, że oddział jest bezpieczny i nie ma żadnego kontaktu dzieci zakażonych wirusem Sars-Cov-2 z pozostałymi dziećmi. - Unikanie pobytu w szpitalu w wielu przypadkach może przynieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia dzieci.

Kierujący izbą przyjęć Jan Borzymowski wyjaśnił, iż każdy pacjent, który ma zostać umieszczony na oddziale szpitala powiatowego, ma przeprowadzany test ABOTA. Do czasu uzyskania wyniku testu pacjent ten przebywa w karetce, później w zależności od wyniku kierowany jest do strefy covidovej lub niecovidovej.

- Pomimo trudnej sytuacji, w której się znajdujemy wszystkie oddziały szpitala funkcjonują. Przyjmujemy pacjentów covidowych - mamy przygotowane dla nich 20 łóżek z potwierdzonym zakażeniem i 3 łóżka dla osób z podejrzeniem zakażenia – oraz pacjentów niecovidowych – mówił Włodzimierz Charchuła, dyrektor szpitala powiatowego w Lublińcu. Przyjęliśmy strategię testowania jak największej ilości osób tak, żeby wyłonić i odizolować osoby chore. Dzisiaj wykonujemy w naszym punkcie pobrań drive-thru ok. 100 testów dziennie. Zwracam również uwagę na to, żeby osoby umawiające się na wymaz posiadały przy sobie dowód osobisty ponieważ są one weryfikowane na podstawie numeru PESEL – wyjaśniał dyrektor.