Włosy suche i matowe. Te naturalne składniki ujarzmią twoje włosy

Włosy to jedna z największych ozdób każdej kobiety. Każde są inne, ale wszystkie są piękne. Czasami nasze kosmyki są niezwykle kapryśne i ciężko jest dobrać do nich odpowiednią pielęgnację. Warto jednak poznać podstawy dotyczące dbania o zdrowy wygląd naszych włosów. Naturalne kosmetyki do mycia włosów z pewnością nam w tym pomogą.

Czym jest równowaga PEH?

Podstawowym zagadnieniem dotyczącym świadomej pielęgnacji włosów jest równowaga PEH (proteiny, humektanty, emolienty). Włosy, w których jest ona zachowana, cechują się pięknym blaskiem i zdrowym wyglądem. Aby zachować dobry balans pomiędzy tymi substancjami, w zależności od potrzeb włosów, dostarcza się różnych składników. Proteiny, czyli białka stanowią główny budulec włosa, a dostarczanie ich w kosmetykach pozwala uzupełnić liczne ubytki w strukturze włosa. Humektanty to substancje nawilżające, które dbają o odpowiedni poziom wody we włosie. Warto je stosować, gdy włosy są suche, matowe i szorstkie. Ostatnim składnikiem równowagi PEH są emolienty, czyli najczęściej oleje. Mją za zadanie zamykać pielęgnację poprzez zatrzymanie substancji odżywczych i nawilżenia w strukturze włosa. Pełnią funkcję ochronną i powinno się je nakładać po każdym myciu. Zobacz również artykuł na temat: Idealny krem do rąk na zimę. Na co zwrócić uwagę

Naturalne składniki zapewniające włosom piękny wygląd

W zależności od tego, czy włosy chcą się kręcić, a także od ich porowatości (stopnia odchylenia łusek włosowych), nasze kosmyki potrzebują różnej pielęgnacji. Każdy musi sam obserwować efekty uzyskane po myciu konkretnymi produktami i oceniać, czy był to korzystny wybór. Warto jednak eksperymentować z różnymi naturalnymi składnikami. Przykładem naturalnych protein mogą być proteiny mleczne, kolagen, proteiny pochodzące z białka pszenicy, ryżu lub soi. Co ciekawe, składniki te można znaleźć także w lodówce. Czasami warto zaaplikować na włosy maskę w postaci jogurtu naturalnego, rozrobionej w odżywce żelatyny czy żółtka jajka.

Do grupy humektantów można natomiast zaliczyć żel aloesowy, mocznik, panthenol (witamina B5) czy fruktozę. Działanie nawilżające ma również miód, cukier oraz domowy żel zrobiony z siemienia lnianego. Grupę emolientów najpokaźniej reprezentują natomiast oleje, masła i woski. Najbardziej znane są m.in. masło shea, olej kokosowy, olej z awokado czy wosk pszczeli. Za emolient może posłużyć nawet olej kuchenny, np. z pestek winogron lub oliwa z oliwek. Włosy, które zostaną odżywione naturalnymi, roślinnymi składnikami z pewnością odwdzięczą się pięknym, zdrowym wyglądem.