Policjanci ostrzegają przed inwestowaniem w kryptowaluty. Tylko w ostatnim czasie do lublinieckiej komendy zgłosiło się kilka osób, które straciły znaczne środki pieniężne „inwestując” swoje oszczędności w Internecie. Pamiętaj, zawsze możesz sprawdzić, czy podmiot oferujący usługi finansowe posiada stosowne uprawnienia. Możesz również zweryfikować czy nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego.

Schemat postępowania oszustów jest różny i ciągle ulega modyfikacji. Jeden ze sposobów polega na tym, że osoba dzwoniąca nakłaniania swojego rozmówcę do sprzedaży lub kupna kryptowalut obiecując duże i szybkie zyski. Jednocześnie oszust informuje się, że podczas wirtualnej transakcji musi mu być udostępniony pulpit komputera. W tym celu rozmówca proszony jest o zainstalowanie jednego z programów komputerowych. W rzeczywistości, te oprogramowanie umożliwia oszustom dostęp do komputera ofiary i możliwość jego całkowitego przejęcia. Po zakończeniu procesu instalacji, oszust prosi aby zalogować się na swoje konto bankowe i w tym momencie zazwyczaj osoby tracą możliwość sterowania swoim urządzeniem. Dodatkowo niczego nie świadomi amatorzy szybkiego wzbogacenia się proszeni są o zainstalowanie powyższego oprogramowania na swoim telefonie komórkowym. Wówczas przestępcy uzyskują dostęp do kodów sms przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych. Następnie z rachunku bankowego ofiary przelewane są wszystkie pieniądze, za które oszust kupuje kryprowaluty, a w przypadku braku środków za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki. 

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowych w Internecie. Zawsze należy zweryfikować tożsamość takich osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu. Przypominamy, że rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym ani nadzorowanym. Jeżeli podczas rozmowy dotyczącej handlu kryptowalutami zostałeś poinformowany, że dana osoba wykonuje czynności przy udziale lub w porozumieniu z Komisją Nadzoru Finansowego, powstrzymaj się od dalszych kontaktów i niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę Policji.

Pamiętaj, że na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego możesz sprawdzić, czy podmiot w imieniu, którego dzwoni Twój rozmówca, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski: wyszukiwarka podmiotów ►

Możesz również zweryfikować czy podmiot nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF ►