MDK Lubliniec: Warsztaty, które uczą historii pogotowie kotylionowe
Kotylion na Dzień Niepodległości to tak naprawdę kokarda narodowa, którą przypinamy do piersi podczas ważnych uroczystości państwowych. Jest symbolem patriotyzmu, narodowej tożsamości, dlatego zawsze nosimy go z dumą na sercu.
10 listopada Miejski Dom Kultury zaprosił mieszkańców do wykonania własnych kotylionów. W Galerii pod Glinianym Aniołem w godz. 15.00-20.00 działało Pogotowie Kotylionowe. Wspólny czas spędzony na twórczej pracy upłynął w bardzo radosnej atmosferze.
Bardzo podobały się nam te warsztaty powiedziała pani Iwona, która wzięła udział w Pogotowiu Kotylionowym. Często uczestniczymy w zajęciach Miejskiego Domu Kultury i lubimy tu przychodzić. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o warsztatach, postanowiliśmy z synem z nich skorzystać. Jest to okazja do rozmowy o Święcie Niepodległości. Możemy odczuwać radość z tego, że żyjemy w wolnym kraju i mamy wiele powodów do dumy.
Przygotowanie własnej biało-czerwonej rozetki przynosi wiele satysfakcji. Można wykonać ją z papieru, bibuły lub wstążki, a następnie przyczepić za pomocą dwustronnej taśmy lub agrafki. Mieszkańcy Lublińca do dyspozycji mieli bibułę oraz wstążki. Pracownicy MDK służyli radą, chętnie odpowiadali na pytania i pomagali najmłodszym twórcom w wykonaniu kotylionów.
Myślę, że takie zajęcia mogą pomóc w poznawaniu historii. Stanowią dobry punkt wyjścia. Najpierw robimy coś praktycznego, a potem o tym rozmawiamy zauważyła pani Ania, jedna z uczestniczek warsztatów.
Pogotowie Kotylionowe spodobało się mieszkańcom Lublińca. Rodziny doceniły możliwość wspólnego spędzenia czasu. Takie mini warsztaty to świetna zabawa i okazja do poznawania historii własnej Ojczyzny.
Tworzenie kotylionów pozwala przygotować się do Święta Niepodległości. Inspiruje by sięgnąć do wiedzy na temat tego historycznego wydarzenia podkreślała pani Agata, która była jedną z pierwszych uczestniczek Pogotowia Kotylionowego. Jest to wspaniała lekcja dla dzieci. Mogą uczyć się przez zabawę. Mój syn właśnie nauczył się wiersza: Czerwień to miłość, biel serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste”. Kotyliony przypominają nam o naszych wartościach i o tym, że jesteśmy wolnym narodem powiedziała.
Biało-czerwone kotyliony pięknie prezentowały się nie tylko na stołach w Galerii pod Glinianym Aniołem, ale przede wszystkim ozdobiły ubrania Lublińczan, którzy kolejnego dnia świętowali 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Miejski Dom Kultury jak co roku wraz z Jednostką Wojskową Komandosów zajął się organizacją uroczystości miejskich na Cmentarzu Wojskowym.
Fotogalerię z warsztatów można zobaczyć pod
Miejski Dom Kultury w Lublińcu,
mdk.lubliniec.pl/karolina-benecka-zdobyla-wyroznienie-2-2/
Autor: krystian