Wiele firm, oferujących chwilówki pozabankowe przez internet, udostępniają swoim klientom możliwość przedłużenia terminu spłaty. Opcja ta zwykle wiąże się z dodatkowymi opłatami. Wysokość opłaty za przedłużenie zależy od kwoty i okresu zobowiązania. Takie rozwiązanie ma zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Poniżej sprawdzimy na czym dokładnie polega przedłużenie pożyczki.
Jak wskazuje sama nazwa przedłużenie pożyczki oznacza odroczenie terminu spłaty. Firmy udzielające pożyczki krótkoterminowe, oferują przedłużenie na okres 7, 14 lub 30 dni. Ważną zasadą jest to, że pożyczka może być przedłużona na okres nieprzekraczający okres pożyczki pierwotnej. Jest to bardzo wygodna opcja pozwalająca na wybranie dogodnego terminu spłaty, który będzie odpowiadał naszej sytuacji finansowej. W celu aktywacji przedłużenia klient musi dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty na rachunek pożyczkodawcy. Niektóre firmy udostępniają możliwość przedłużenia bez ograniczenia.
Zalety przedłużenia pożyczki
Opcja przedłużenia pozwala na odroczenia terminu spłaty do czasu, kiedy nasza sytuacja finansowa się polepszy. W ten sposób pożyczkobiorca uniknie uruchomienia działań windykacyjnych, wysłania sms, maili oraz telefonów od pracowników firmy. Oprócz tego opcja przedłużenia zwalnia klienta z odsetek karnych. Wiele firm udzielających darmowe pożyczki oferują opcje przedłużenia też za darmo. Czyli klient może odroczyć termin spłaty zobowiązania bez poniesienia żadnych kosztów.
Wady przedłużenia pożyczki
Koszt przedłużenia należy do argumentów przemawiających na niekorzystność tej opcji. W niektórych przypadkach koszt przedłużenia jest wyższy niż koszt monitów. Zanim podejmiesz decyzję o przedłużeniu, dokładnie skalkuluj koszt przedłużenia. Po stronie minusów znajduje się również to, że firmy pożyczkowe wymagają dokonania przelewu za przedłużenie jeszcze przed upływem terminu spłaty.
Przedłużenie pożyczki – czy warto
Po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” opcji przedłużenia klient może samodzielnie podjąć decyzję. Bardzo często pożyczkodawca przemawia pożyczkobiorcę do przedłużenia. Więc nie musimy mieć z tym żadnego problemu. Jednak opłaty za uruchomienie przedłużenia mogą być bardzo duże. Ustawa antylichwiarska broni klienta przez zbyt dużymi kosztami za przedłużenia. Należy pamiętać, że firmy pożyczkowe ponoszą wielkie ryzyko, ponieważ ok.30% klientów nie oddają pożyczonych pieniędzy. Dlatego pożyczkodawca rekompensuje sobie straty. Zamiast przedłużyć pożyczkę w tej samej firmie, w której uzyskał pożyczkę, klient jest kierowany do firmy partnerskiej. Jest to tzw. obchodzenie limitu przedłużeń.
Pożyczka ratalna a przedłużenie
Im dłuższy okres kredytowania, tym mniejszy koszt zobowiązania. Być może lepszym rozwiązaniem stanie comiesięczna spłata raz, zamiast przedłużenia i wydania dodatkowych kosztów na przedłużenia. Kwota raty miesięcznej jest stała i musi być wpłacana w ustalonym okresie. Jeśli nie stać cię na spłatę w terminie, wiele firm oferuje wakacje kredytowe. Niektórzy pożyczkodawcy udostępniają tę opcję nawet za darmo. W każdym przypadku przed zaciągnięciem pożyczki warto skorzystać z porównywarki na stronie https://marketpozyczka.pl/ w celu dokonania odpowiedniego wyboru. Portal podpowie klientowi wszelkie informacje na temat obecnych na rynku firmach pożyczkowych oraz warunkach korzystania z pożyczek.