Jakie płetwy do nurkowania?

Dla każdego miłośnika przemierzanie podwodnych głębin najważniejszy jest odpowiedni sprzęt nurkowy – to właśnie dzięki niemu możliwe jest komfortowe i w stu procentach bezpieczne zanurzanie się na duże głębokości. Jednymi z niezbędnych elementów wyposażenia, są bez wątpienia płetwy do nurkowania, które powinny reprezentować najwyższą jakość wykonania i być odpowiednio dopasowane do doświadczenia oraz potrzeb każdego nurka. Sprawdźmy jaki mamy wybór i czym kierować się, kupując płetwy do pływania pod wodą!

Płetwy do nurkowania – wybór jest spory!

Ze względu na bardzo zróżnicowane wymagania nurków oraz dużą liczbę producentów, oferujących swoje rozwiązania, na rynku możesz zakupić bardzo zróżnicowane płetwy do nurkowania. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na to, jaka jest jakość zastosowanych do ich produkcji materiałów i jaka firma jest odpowiedzialna za ich stworzenie. Według opinii ekspertów, obecnie najlepsze są płetwy Dive System, uważane za najbardziej funkcjonalne i zapewniające odpowiednio wysoki komfort pływania – dzięki ich dużej różnorodności, z pewnością znajdziesz takie, które będą dopasowane do Twojego doświadczenia i stylu nurkowania.

Podstawowy podział płetw to ten na:

  • Płetwy kaloszowe – wykorzystywane są zazwyczaj do pływania oraz nurkowania rekreacyjnego i stosuje się je przede wszystkim do nurkowania na basenach oraz w wodach otwartych, gdzie nie używa się aparatów oddechowych. Rozwiązania te zakłada się na gołe stopy i rekomendowane są one przede wszystkim osobom niedoświadczonym, które dopiero uczą się poruszania w podwodnych głębinach.
  • Płetwy paskowe – w przeciwieństwie do płetw kaloszowych, wykorzystuje się je wyłącznie do nurkowania i przeznaczone są one zarówno do nurkowania rekreacyjnego, jak i zawodowego. Dzięki bardzo dużej różnorodności tego typu rozwiązań (płetwy do nurkowania klasyczne, z rozcięciem czy typu jet fin), każdy może znaleźć wśród nich takie, dzięki którym jego komfort i bezpieczeństwo w czasie nurkowania będą doskonałe.

Oczywiście taki podział płetw byłby zbyt prosty i niedokładny, a wybierając je, trzeba zwrócić uwagę również na inne elementy. Podstawowym jest np. twardość płetw. Mogą one być:

  • miękkie dedykowane niedoświadczonym, niewytrenowanym nurkom, którzy dopiero szlifują swoje podstawowe umiejętności,
  • średnie, czyli najbardziej uniwersalne płetwy nurkowe, pozwalające na nurkowanie długodystansowe, przemierzanie podwodnych jaskiń czy wraków,
  • twarde, a więc płetwy do nurkowania zawodowego i technicznego, które dedykowane są tym najbardziej doświadczonym nurkom o dużych umiejętnościach.

To wciąż nie wszystko – wybierając odpowiedni dla siebie sprzęt nurkowy tego rodzaju, warto również zwrócić uwagę na poszczególne elementy budowy płetw oraz ich jakość. Szczególną rolę odgrywają tutaj:

  • pasek i jego zapięcie, które może być klamrą albo zatrzaskiem,
  • krawędź płetwy, która powinna być odpowiednio wzmocniona, co uchroni płetwę przed szybkimi uszkodzeniami,
  • dysze, które powinny być odpowiednio wyprofilowane, ponieważ wpływają one na komfort pływania pod wodą.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie tego, które płetwy do nurkowania wybierzesz, zapoznaj się zarówno z profilem producenta, jak również opiniami specjalistów i użytkowników danego modelu płetw. Znajdziesz je w Internecie i upewnią Cię one w tym, które rozwiązanie wybrać, a z którego lepiej zrezygnować.

Płetwy Dive System – polecane przez specjalistów!

Jeżeli wahasz się i nie do końca wiesz, który model albo którego producenta wybrać, postaw na płetwy Dive System – firmy, która jest liderem na rynku europejskim jeżeli chodzi o sprzęt, a jej produkty oferuje każdy profesjonalny sklep nurkowy. Dzięki temu postawisz na najwyższą jakość, dzięki której będziesz mieć pewność tego, że nurkowanie i podwodne pływanie w płetwach będzie w pełni komfortowe i bezpieczne. Co więcej – dzięki dużej liczbie dostępnych w ofercie tego producenta rozwiązań, masz możliwość wyboru dokładnie takich płetw do nurkowania, które będą odpowiadały Twoim możliwościom i umiejętnościom nurkowym!