Powiat Lubliniec: Promocja książki Tajemnica Czarnego Lasu”
W Lubitece - Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu trwa promocja książki autorstwa Michała Mędlewskiego Tajemnica Czarnego Lasu”. Imprezie towarzyszy wystawa dawnych pocztówek przedstawiających Lubliniec ze zbiorów Krzysztofa Brzeziny. W godzinach dopołudniowych Lubitekę odwiedzili uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, natomiast po południu (27.02.2020 godz. 17:00) czekamy na mieszkańców Lublińca.
Wiosną 2019 roku Bartłomiej Zbączyniak przewodniczący działającej w Hufcu ZHP Komisji Historycznej im. hm. Krystyny Rożniewskiej odwiedził Bożenę Mędlewską-Pankowską, szukając pamiątek związanych z międzywojennym harcerstwem. Przypadkiem dowiedział się, że jej zmarły wiele lat wcześniej ojciec nie tylko był harcerzem, ale również autorem dzieła, w którym opisał swoje młodzieńcze przygody. Życzeniem córki autora było sfinalizowanie tej publikacji. Pomocną dłoń wyciągnęło do lublinieckich harcerzy Starostwo Powiatowe w Lublińcu, które sfinansowało publikację tekstu opracowanego przez Bartłomieja i Monikę Zbączyniaków, Marcina Gajka (syna jednego z bohaterów) oraz Katarzynę Myrcik.
Mam nadzieję, że powieść się spodoba i z zainteresowaniem przeczytają ją lublinieccy harcerze i mieszkańcy miasta, bo jest tego warta podsumował swoje starania o publikację Bartłomiej Zbączyniak.
Tajemnica Czarnego Lasu” to powieść, której bohaterem jest Romek Malewski harcerz i uczeń lublinieckiego gimnazjum. Biwak w Woźnikach, obóz w Czarnym Lesie, harcerskie ogniska dają tej książce swoistą ramę kompozycyjną. Najważniejsze w niej jest jednak tło autentyczne wydarzenia, które pojawiają się już od pierwszej strony powieści: przyłączenie Lublińca do Polski w 1922 roku, wyjazd wojsk brytyjskich, działanie bojówek niemieckich na terenie przygranicznym, dramatyczne i niebezpieczne sytuacje, atmosfera pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Niewątpliwym walorem tej książki są również sylwetki autentycznych postaci. Znajdujemy wśród nich Roberta Maksarę, Konrada Bazarnika, Alojzego Gajka przyjaciół autora ukrywającego się pod nazwiskiem głównego bohatera, Romka Malewskiego. Są tu też osoby ważne dla historii miasta: doktor Franciszek Willert, kierownik szkoły Jakub Bazarnik i jej dyrektor Rudolf Markiton czy ksiądz Jan Szymała.
Starostwo Powiatowe w Lublińcu,
lubliniec.starostwo.gov.pl/
lubliniec.starostwo.gov.pl/promocja-ksiazki-tajemnica-czarnego-lasu-n2746.html
Autor: krystian