„Nie ma demokracji bez demokracji lokalnej" - takimi słowami odniósł się do sensu istnienia samorządności w Polsce pierwszy niekomunistyczny premier RP Tadeusz Mazowiecki, który odpowiedzialny był w 1990 roku za wprowadzanie tej jednej z najważniejszych reform w naszym kraju. Dziś obchodzimy piękny jubileusz 30-lecia tego wyjątkowego wydarzenia. Wyjątkowego dla nas wszystkich, gdyż jest częścią naszego życia, naszej codzienności. Jest wreszcie częścią wiary w to, że nasze małe ojczyzny, to miejsca które kochamy najbardziej, bo w nich się urodziliśmy lub przyszło nam w nich żyć. Wspomnienia z dzieciństwa, wspomnienia przodków, znajome twarze ludzi i braci naszych mniejszych. Ulice, kościoły, szkoły, nasze domy i zielone lasy. To wszystko jest częścią naszego jestestwa, a także naszego konstytucyjnego prawa - by być i czuć się, jak u siebie. Aby tak było, musimy mieć prawo do samorządności, bo tylko lokalne społeczności wiedzą, co dla nich jest najważniejsze i najlepsze. Potrafimy rozpoznać nasze lokalne potrzeby, ale i problemy, by w porę i skutecznie zareagować. Dzieje się tak również dzięki temu, że wybieramy spośród siebie swoich przedstawicieli do rad gminnych, którzy są bezpośrednimi przedstawicielami mieszkańców.

Korzystając z tej wyjątkowej okazji chciałbym wspomnieć tu wszystkich lublinieckich samorządowców, którzy na przestrzeni tego czasu tworzyli nasz lokalny samorząd. Z wielką wdzięcznością wspominam wszystkich byłych i obecnych – Burmistrzów, ich zastępców oraz pracowników Urzędu Miejskiego. Wspominam wszystkich Radnych Rady Miejskiej Lublińca. Tych wszystkich wspaniałych lublińczan, którzy mieli wpływ w poprzednich kadencjach Rady, jak i obecnej na losy naszego pięknego miasta. Pragnę również oddać hołd tym wszystkich lublinieckim samorządowcom, których nie ma już wśród nas. Pamięć o nich i ich działania są wciąż widoczne i zapisały się w historii.

Chciałbym z całego serca życzyć wszystkim Mieszkańcom Lublińca, aby nasze Miasto, mimo trudnego czasu, mogło wciąż się rozwijać i być pięknym. Abyśmy, mimo różnic, potrafili ze sobą rozmawiać, uśmiechać się do siebie i otaczać wzajemną troską. Abyśmy każdego dnia mogli czuć, że w naszym Lublińcu jesteśmy szczęśliwi. Nie jesteśmy wszak anonimowi, znamy się, a to jest nasz wspólny dom, którego wizję rozwoju nakreślamy wspólnie. Mimo różnic, łączy nas jeden cel - powodzenie i sukces nas wszystkich. To zaś przełoży się na sukces Polski.

Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością wszystkim Mieszkańcom Lublińca oraz każdemu z osobna

Gabriel Podbioł
Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi

Lubliniec, 27.05.2020 r.