Jak co roku w pierwszej dekadzie roku przygotowaliśmy dla Was wydanie magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”. Niestety epidemia uniemożliwiła nam dostarczenie czasopisma do miejsc, w których zawsze je zostawialiśmy: urzędów gmin, sklepów, szkół i bibliotek. Wydanie tego numeru czasopisma znajdziecie na naszej stronie w zakładce „Ziemia Lubliniecka - Gazeta Powiatowa” oraz w Starostwie Powiatowym (przy głównym wejściu).
Jeżeli narzekacie na obecne czasy i koronawirusową rzeczywistość to przeczytajcie artykuł Arkadiusza Barona „Rok 1848 w Lublińcu i okolicy”. Tyfus głodowy, czerwonka i świerzb, nakaz izolowania chorych! W Lublińcu zarząd miasta musiał ustanowić dodatkowy zakład opieki nad chorymi na tyfus, ponieważ powiatowy lazaret był już przepełniony, sytuacja wymykała się spod kontroli. Skądś to znamy, prawda?
W numerze znajdziecie też zaproszenie Bartłomieja Zbączyniaka na niepowtarzalną wycieczkę w przeszłość, gdzie nie jest łatwo oddzielić fikcję od wspomnień. Może nawet nie warto obu sfer oddzielać tylko usiąść wygodnie w fotelu z książką Michała Mędlewskiego „Tajemnica Czarnego Lasu”. Powieść została opublikowana w lutym br. nakładem Starostwa Powiatowego w Lublińcu, powstała dzięki współpracy osób, którym bliska jest historia ziemi lublinieckiej i kręgów harcerskich.
Bogusław Hrycyk, kontynuując cykl „Śladami historii. Śląskie dwory i pałace” tym razem opisał zamek w Starych Tarnowicach, najstarszej dzielnicy miasta Tarnowskie Góry. Może warto w planach wakacyjnych podróży uwzględnić właśnie to miejsce. A może po drodze zawitać jeszcze w skansenie „U Michała” w Koszęcinie? Andrzej Musioł dokładnie opisał jak tam trafić i co możecie tam zobaczyć. W wakacyjno-podróżniczych kręgach znalazł się również tekst Zbigniewa Chromika, który zabierze Was do krainy lasów, sięgającej od Białej Kolonii (ulica w południowej części Lublińca), trochę oczami dziecka, prawie w nieskończoność.
Michał Janusz natomiast wspominał zmarłego śp. Jana Czwortka, honorowego obywatela Lublińca. W numerze również: „Tablice pamiątkowe Ziemi Lublinieckiej” – tekst Sebastiana Ziółka, „Wiedeńskie spotkanie w Lublitece” autorstwa Marzeny Kozy, „ Św. Edyta Stein we współczesnej poezji polskiej” autorstwa Edwarda Przebieracza i „Dzieje szkolnictwa w Lubszy od 1707 do 2016” w opracowaniu Mariusza Żymierskiego.
W rubryce „Lubliniec wczoraj i dziś” tym razem znalazła się fotografia ulicy Grunwaldzkiej oraz szpitala powiatowego w Lublińcu.
Zapraszam do lektury!