Groomer - czy to tylko psi fryzjer? Poznaj tajniki tego zawodu

Pośród wielu nowych zawodów powstałych w Polsce w ostatnich latach jednym z popularniejszych stał się groomer. Dla miłośników zwierząt obok weterynarii pojawiła się możliwość na pracę ze zwierzętami bez konieczności kończenia studiów. Warto wiedzieć, że groomer to osoba, która nie zajmuje się jedynie strzyżeniem psów, ale również pielęgnacją zwierząt na co dzień i np. przed wystawami.

Jak zostać groomerem?

Chcąc zostać groomerem trzeba ukończyć kurs groomerski, który trwa kilkadziesiąt godzin. W trakcie jego trwania kursant dowiaduje się jak wygląda pielęgnacja psów czy kotów poszczególnych ras, w jaki sposób obcinać włosy i sierść zwierząt długowłosych, a także jak trymować krótkowłose. Ponadto będzie musiał na koniec zdać egzamin, a jego składową będzie wykonanie fryzury wybranemu zwierzęciu pod okiem wykwalifikowanego groomera.

Co należy do obowiązków groomera i gdzie szukać pracy?

Praca w salonie groomerskim jest pełna wyzwań. Poza strzyżeniem grommer zajmuje się również pielęgnacją zwierząt. Zatem kąpie je, wyczesuje, czyści im uszy, a także usuwa wszelkie insekty z jego sierści. Prawidłowa pielęgnacja może uchronić przed wieloma chorobami skóry, a w przypadku kleszczy również tymi odkleszczowymi. W trakcie zabiegu strzyżenia groomer wielokrotnie znajduje powbijane kleszcze o których właściciel pupila nie miał pojęcia. Zatem jego praca jest niezwykle pożyteczna. Warto wiedzieć, że groomer może pracować również przy gabinecie weterynaryjnym. W większych miastach usługi leczenia i pielęgnacji często prowadzone są w ramach jednej działalności. Dzięki temu weterynarz może zaproponować swoim klientom pełen zakres usług, a jednocześnie nie musi zajmować się bardziej błahymi przypadkami, kiedy potrzebny jest po prostu zabieg pielęgnacyjny, np. w przypadku wszy. Oczywiście odwszanie prowadzone jest w określone dni i wtedy nie są przyjmowane zwierzęta do strzyżenia. Dobrze, gdy groomer dysponuje osobnym pomieszczeniem na tego typu zabiegi, gdyż później musi być ono gruntownie wyczyszczone i zdezynfekowane. Zawód osoby pielęgnującej zwierzęta jest pełen wyzwań. Oferty pracy dla groomerów pojawiają się cyklicznie na portalach, takich jak Pracuj.pl. Niewątpliwie do ego typu pracy predestynowane są osoby, które mają bardzo wysoki poziom empatii i cierpliwości w stosunku do zwierząt. Trzeba również pamiętać, że to zajęcie nie tylko kreatywne, ale również wymagające wysiłku.