W momencie, kiedy zaczynamy odczuwać znaczący spadek siły i wytrzymałości, musimy zdać sobie sprawę z tego, że organizm chce nam coś przekazać. Całkiem możliwe, że spadek siły jest związany z przetrenowaniem. Oznacza to, że organizm po prostu potrzebuje więcej czasu na regenerację. Ten artykuł będzie dotyczył właśnie tego tematu. Jak lepiej zadbać o regenerację swojego ciała po treningu i poprawić efekty ćwiczeń?

Czym jest regeneracja i w jaki sposób wpływa na nasz organizm?

Regeneracja to proces odnowy, odbudowy i wzrostu poszczególnych komórek w naszym ciele, które były narażone na wysiłek podczas treningu. Trening siłowy wywołuje zmęczenie poszczególnych struktur naszego ciała, co skutkuje spadkiem siły, która jest odzyskiwana podczas procesów regeneracji. To, ile czasu potrzebujemy na regenerację konkretnej grupy mięśniowej, zależy od specyfiki samego mięśnia, rodzaju zmęczenia i poziomu zmęczenia. W trakcie treningu nasze ciało ulega trzem typom zmęczenia: centralnemu, obwodowemu, uszkodzeniom mięśni. W przypadku regeneracji istotne są wzajemne zależności pomiędzy poszczególnymi rodzajami zmęczenia. Zmęczenie obwodowe może zostać zniwelowane w ciągu kilku godzin i nie ma wpływu na inne rodzaje zmęczenia. Zmęczenie wynikające z uszkodzenia mięśni w zależności od typu i wielkości uszkodzeń może być niwelowane niemal natychmiastowo lub systematycznie w przeciągu nawet tygodni. Duży poziom odczuwanego zmęczenia nie jest korzystny dla rozwoju mięśni, gdyż ogranicza pełną rekrutację jednostek motorycznych.

umięśniona kobieta

Skąd wiadomo, że ciało się nie zregenerowało?

Liczba czynników wpływających na regenerację jest bardzo duża. Podstawowym z nich jest oczywiście sam trening - częstotliwość treningów, liczba serii, liczba ćwiczeń, stosowane obciążenie i inne czynniki treningowe. Poza tym bardzo istotne są również nawyki żywieniowe, ilość snu, rodzaj i ilości wykonywanej pracy oraz ilość stresu. Dlatego podanie jednej zasady pokazującej dokładny sposób regeneracji organizmu jest niemożliwe. Co więcej, niektóre grupy mięśniowe mogą regenerować się w różnym czasie, nawet jeżeli były angażowane przy takiej samej objętości treningowej i takich samych parametrach treningowych. Z reguły szybciej regenerują się małe grupy mięśniowe. Kluczowym czynnikiem wpływającym na regeneracje jest również dieta. Codzienne dbanie o zdrowe odżywianie jest jednak bardzo wymagające. Aby tego uniknąć, możemy skorzystać z rozwiązania, jakim jest catering dietetyczny Lubliniec.