Jak dopasować okap podszafkowy to zabudowy kuchennej?

Okapy podszafkowe są bardzo często stosowane w mniejszych kuchniach. Doskonale nadają się też do aneksów kuchennych. Jak wybrać odpowiedni okap podszafkowy? Podpowiadamy, jakie parametry należy wtedy wziąć pod uwagę.

Kuchenny okap podszafkowy to urządzenie, które montowane jest w zabudowie kuchennej. Jego zadaniem jest usuwanie par oraz zapachów powstających w kuchni w trakcie gotowania. Aby okap pasował do kuchni i działał wydajnie, należy wziąć pod uwagę parę ważnych parametrów technicznych. Sprawdź nasze porady przygotowane razem z blogiem internetowym www.thewallisgallery.eu.

Odpowiednie wymiary okapu to podstawa

Aby okap można było zamontować pod szafką kuchenną, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego wymiary. Najważniejszym z nich jest jego szerokość, która powinna być dopasowana do szerokości zabudowy meblowej. Okapy oferowane są w dwóch wariantach szerokości – 50 cm oraz 60 cm.

Również warto spojrzeć na wysokość okapu, czyli na jego grubość. Okap zazwyczaj ma około 13-15 cm grubości, ale dostępne są także modele typu slim, które mają zaledwie około 7,5 cm grubości.

Wydajna praca wentylatora

Najczęściej okap podszafkowy działa jako pochłaniacz. Oznacza to, że nie musi być on podłączany do instalacji wentylacyjnej – można zatem zamontować go w dowolnym miejscu. Takie okapy są jednak mniej wydajne niż okapy działające jako wyciągi – transportują one powietrze do instalacji wentylacyjnej.

Na wydajność pracy pochłaniacza składają się przede wszystkim zastosowana w nim turbina – wentylator, a także konstrukcja urządzenia. Aby wybrać wydajny okap, warto zwrócić uwagę na parametr określany jako wydajność maksymalna. Określa on, jak dużo powietrza okap może przefiltrować w ciągu jednej godziny. Przykładowo, dla kuchni o 30 m3 polecany jest okap o minimalnej wydajności 170 m3/h.

Aby okap mógł zapewnić optymalny poziom wydajności pracy, warto także pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Węglowe filtry stosowane w pochłaniaczach kuchennych z czasem tracą swoją efektywność i wymagają wymiany na nowe.

Komfortowe gotowanie z okapem podszafkowym

Poza powyższymi parametrami warto także zwrócić uwagę na parę innych parametrów, między innymi:

  • poziom hałasu generowanego przez okap
  • sposób sterowania – ręczny, pilotem
  • oświetlenie zamontowane w okapie
  • dodatkowe funkcje, na przykład sensor zanieczyszczeń, timer
  • kolor wykończenia, aby okap pasował do aranżacji kuchni