Bez tej wiedzy, nie podchodź do wyboru ekranu projekcyjnego

Żyjemy już w czasach, kiedy to projektory stały się stałym elementem wyposażenia naszych domów. To właśnie dzięki nim, udało się nam uzyskać prawdziwe kinowe emocje, nie opuszczając swoich czterech ścian. Niestety często nie mamy w ogóle czasu, aby zorganizować sobie wyjście do kina, natomiast śledzenie najnowszych produkcji zwykle nas ciekawi.

Najczęściej projektor może być użytkowany, jako jedyne urządzenie, chociaż nie obędzie się niekiedy bez takich elementów, jak np. ekran projekcyjny. Ten we współpracy z dobrym rzutnikiem może kilkakrotnie przewyższyć efekty względem naszych oczekiwań. Z drugiej strony, wybór nieodpowiedniego modela może sprawić, że całość nie sprawdzi się w codziennym funkcjonowaniu.

Ekran projekcyjny, a odpowiednie proporcje obrazu

W związku z powszechnością technologii, jaką jest Full HD oraz 4K urządzenia które z niej korzystają pracują zwykle w proporcjach 16:9. Oznacza to, że ekran musi mieć identyczne. Sporo dowiemy się po zapoznaniu z informacjami, które dostarcza nam producent urządzenia, a to zarówno na samym opakowaniu, jak i w instrukcji obsługi.

Ekran projekcyjny i jego powierzchnia odbijająca

Powierzchnia odbijająca w projektorach najczęściej występuje w białej lub szarej formie. W sytuacji, kiedy w naszym salonie nie możemy pozwolić sobie na uzyskanie kompletnej ciemności, a z kolei kolor ścian jest inny niż czarny lub szary, wówczas szara powierzchnia będzie najlepszą opcją. Pozwoli nam to na uzyskanie najwyższego współczynnika pochłaniania światła z otoczenia, a przy okazji będziemy mogli też bezproblemowo korzystać z projektora nawet w środku dnia. Mając możliwość dostosowania pomieszczenia do warunków, które wskazane są podczas projekcji, znacznie lepiej wybrać powierzchnię białą.

Ekran do projektora i jego wielkość

Wybierając ekran projekcyjny, jego wielkość jest niepodważalnie ważną kwestią, dlatego miejmy na uwadze najważniejsze aspekty. Po pierwsze, ekran musi zmieścić się w pokoju, dlatego upewnijmy się, w jakiej odległości będą od siebie widzowie oraz projektor. Na pewno musimy uwzględnić możliwości naszego projektora, a także obsługiwaną przez niego rozdzielczość. Bardzo często rzutniki Full HD mają pewne ograniczenia, ponieważ nie można w ich przypadku nazbyt powiększać obrazu. Dlatego właśnie kosztem wielkości projekcji, warto postawić na wysoką jakość.

Ekran projekcyjny, a czarne ramki i pas rozbiegowy

Tworzysz prywatną salę kinową w domowym zaciszu, czarne ramki ekranu i pas rozbiegowy to coś, co należy mieć na uwadze. Czarne pasy z materiału wokół ekranu i nad powierzchnią odbijającą światło sprawiają, że można w łatwy sposób odciąć ekran od otoczenia, a widzowie tym samym bardziej skupiają się na projekcji. Co więcej, kontrast obrazu też ulegnie poprawie.

Pas rozbiegowy z kolei to idealne wyjście wtedy, kiedy zależy nam na konfiguracji położenia ekranu, a szczególnie ze względu na mniejsze bądź większe rozwinięcie. Z takimi udogodnieniami, na pewno zyskamy dodatkowe możliwości, aby dostosować wszystko do własnych potrzeb.

Montaż ekranu projekcyjnego - jakie mamy możliwości?

Pamiętajmy, że ekran projekcyjny z powodzeniem zamontujemy nie tylko na suficie, ale również na ścianie. Wybór powinien być uzależniony od charakterystyki naszej przestrzeni, a także od szans na wprowadzenie w niej pewnych modyfikacji. Zaleca się wybierać te, które pozwalają na chowanie całości w podwieszanym suficie. Nieużywany ekran nie zaburza wówczas estetyki.

Modele ekranów z możliwością powieszenia na suficie pozwalają na to, aby zaaranżować dowolnie ścianę, która znajduje się za nimi. Obrazy, zdjęcia oraz inne ozdoby będą wówczas dobrze wyeksponowane. Ścienne ekrany z kolei wymagają tego, aby wziąć pewien margines przestrzeni. Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy, możemy przemyśleć dokupienie specjalnych kaset, które z pewnością zadbają o estetykę aranżacji, kiedy projektor nie będzie użytkowany.