MDK Lubliniec: Koncert upamiętniający Edytę Stein w MDK
**Przepiękny koncert z okazji Rosz ha-Szana oczarował lubliniecką publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Lubliniec był pierwszym przystankiem niezwykłej trasy koncertowej upamiętniającej Edytę Stein. **
8 września w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu królowała muzyka klasyczna. Na scenie pojawili się wspaniali artyści: pianiści Maurycy Huf i Jerzy Owczarz, dyrektor artystyczny Dolnośląskich Salonów Muzycznych oraz mezzosopranistka Marie Bieber. Był to pierwszy zagraniczny koncert solistki. Wielką niespodziankę stanowiło wykonanie przez nią polskiej pieśni W śnie”, której autorem jest Henryk Melcer-Szczawiński. W repertuarze znalazły się także utwory takich kompozytorów, jak: George Henschel, Maurycy Moszkowski, Felix Mendelssohn, Gustav Mahler i Georges Bizet. Wszystkich kompozytorów łączy żydowskie pochodzenie. Pojawił się także Polonez Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Przepiękna muzyka koiła zmysły i poruszała serca publiczności, która nagrodziła artystów gorącymi owacjami.
Cykl Rosz ha-Szana
Koncert w Lublińcu rozpoczyna trasę koncertową z okazji Rosz ha-Szana. Koncerty odbędą się kolejno w siedmiu miastach Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia: Dreźnie, Wrocławiu, Dusznikach, Żytawie (Zittau), Nowogrodźcu i Zawidowie. Są to miasta związane z życiem Edyty Stein. Wrocław to jej rodzinne miasto. Z Lublińca pochodziła matka Edyty Augusta z domu Courant. W Zieleńcu, obecnej dzielnicy Duszników-Zdrój, Edyta Stein spędzała swój urlop. W Dreźnie na dworcu kolejowym spotkała niemieckiego filozofa, Hansa Lippsa.
Edyta Stein była inspiracją dla stworzenia tego muzycznego projektu, na który składają się dwa cykle koncertowe: cykl wrześniowo październikowy Rosz ha-Szana, czyli Żydowski Nowy Rok oraz cykl grudniowy Cicha noc”. Chcemy w ten sposób pokazać, że korzenie Edyty Stein sięgają dwóch religii: judaistycznej i chrześcijańskiej powiedział Jerzy Owczarz, dyrektor artystyczny Dolnośląskich Salonów Muzycznych.
Salon muzyczny Steinów
Koncerty z okazji Rosz ha-Szana mają konwencję salonu muzycznego przełomu XIX i XX wieku. Przepiękne melodie oddają klimat ówczesnego Wrocławia. Edyta Stein była miłośniczką muzyki i chętnie uczestniczyła w koncertach. W jej rodzinnym domu zwyczajem była gra na fortepianie. Utrzymywano też kontakt z kompozytorami: Maurycym Moszkowskim i George’m Henschelem.
Mówimy o koncertach salonowych, dlatego że w domy przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu również znajdował się salon muzyczny, gdzie rodzina Steinów grała, śpiewała, świętowała i spotykała się ze znajomymi. Cieszymy się, że razem z Lublińcem możemy obchodzić Rok Edyty Stein 2022” i wspólnie upamiętnić tę niezwykłą postać podkreśliła Joanna Hajłasz z Ośrodka Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.
Projekt salonów muzycznych Rok Edyty Stein 2022” realizowany jest przez
Centrum Historii Zajezdnia
Dolnośląskimi Salonami Muzycznymi
Towarzystwem im. Edyty Stein.
Partnerem głównym jest Hillersche Villa gGmbH w Zittau. Projekt dofinansowano ze środków
Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji »
Miejski Dom Kultury w Lublińcu,
mdk.lubliniec.pl/koncert-upamietniajacy-edyte-stein-w-mdk/
Autor: krystian