Mobilne płuca smogowe

W dniu 27 grudnia na lublinieckim rynku stanęła instalacja tzw. płuc mechanicznych, szerzej znana pod nazwą „płuca smogowe”, będąca autorską konstrukcją Polskiego Alarmu Smogowego. Instalacja ta pokazuje w czasie rzeczywistym zarówno bieżące stężenia zanieczyszczeń pyłowych, jak i ich akumulację w czasie, widoczną w postaci ciemnego osadu na materiale filtrującym pokrywającym sztuczne płuca.

Instalacja płuc mechanicznych ma postać billboardu o wymiarach 2x4 metry, na którym znajduje się wyświetlacz elektroniczny ukazujący bieżące wyniki pomiaru stężenia PM10 (frakcji zanieczyszczeń pyłowych o średnicy niższej niż 10 μm) w powietrzu, oraz imitacja płuc obszytych tkaniną filtracyjną.

Jak funkcjonują „płuca smogowe”?

Powietrze zewnętrzne pobierane jest do wnętrza konstrukcji i transportowane w niej za pomocą wentylatorów – przechodzi najpierw przez pyłomierz celem uzyskania pomiaru stężenia PM10, następnie wdmuchiwane jest do imitacji płuc - po czym opuszcza konstrukcję, przechodząc poprzez tkaninę filtracyjną i osadzając na niej znaczną część zanieczyszczeń pyłowych. Pierwotnie, „płuca” są białe – jednak im bardziej zanieczyszczone jest filtrowane przez nie powietrze, tym szybciej ciemnieją do koloru szarego lub nawet czarnego.

Smogowe płuca odwiedzają nasze miasto w ramach piątej edycję akcji „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Polskiego Alarmu Smogowego. W tegorocznej edycji kampanii, rozpoczętej 14 listopada i planowanej na kolejne cztery miesiące, mobilne płuca odwiedzą ponad 60 miejscowości w ośmiu województwach. Podstawowym celem kampanii jest zwrócenie uwagi mieszkańców na jakość powietrza, którym oddychają w sezonie grzewczym, jak również:

  • Podniesienie świadomości społecznej ludzi na temat problemu zanieczyszczenia powietrza,
  • Promowanie efektywności energetycznej,
  • Zapewnienie dostępu do informacji osobom mieszkającym w mniejszych miejscowościach i wsiach,
  • Wspieranie lokalnych organizacji pozarządowych walczących o czyste powietrze.

Oczekiwanym efektem kampanii „Zobacz czym oddychasz…” jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców przejściem na ekologiczne źródła ciepła. W związku z powyższym, przypominamy, że Urząd Miejski co roku w styczniu ogłasza nabór do gminnego programu dofinansowania do wymiany źródła ciepła, a programy Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie mają nabór ciągły.

Płuca smogowę będą obecne na lublinieckim rynku od 27 grudnia do 10 stycznia przyszłego roku. Zapraszamy do obejrzenia instalacji, w szczególności z młodzieżą i dziećmi – celem wykorzystania jej edukacyjnego potencjału.

Smogowe płuca odwiedząją nasze miasto nieodpłatnie, dzięki uprzejmości Polskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego, pana Emila Nagalewskiego, Koordynatora Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim, oraz dzięki staraniom lublinieckiego ekodoradcy.

Instalacja płuc smogowych na rynku w Lublińcu