KPP w Lublińcu uczciła Narodowe Święto Niepodległości na Cmentarzu Wojskowym
11 listopada to dzień, w którym Polacy na całym świecie oddają hołd wydarzeniom sprzed 106 lat, kiedy to nasz kraj odzyskał niepodległość. W tym roku w Lublińcu, obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w wyjątkowej atmosferze, na Cmentarzu Wojskowym, gromadząc licznych przedstawicieli lokalnych instytucji, władz oraz mieszkańców.

Uroczystości rozpoczęły się od ceremonii wprowadzenia sztandarów

O godzinie 8:50, na terenie Cmentarza Wojskowego, rozpoczęły się uroczystości upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. Wśród zebranych gości znaleźli się nie tylko przedstawiciele policji, w tym Komendant Powiatowy inspektor Mariola Biskup oraz I zastępca Komendanta młodszy inspektor Mieczysław Krysiak, ale również wielu lokalnych polityków, przedstawicieli służb mundurowych, instytucji oświatowych oraz mieszkańców. Po wprowadzeniu sztandarów szkół, organizacji pozarządowych i środowisk kombatanckich, na placu pojawił się pododdział honorowy z Jednostki Wojskowej Komandosów, co nadało ceremonii szczególnej powagi.

Wciągnięcie flagi i przemówienia zaproszonych gości

Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości, na maszt wciągnięto flagę Rzeczypospolitej Polskiej, a Miejska Orkiestra Dęta odegrała Hymn Państwowy, który rozbrzmiewał dumnie wśród zgromadzonych. Burmistrz Miasta Lublińca powitał wszystkich obecnych, a następnie głos zabrali wybrani goście, którzy podkreślali znaczenie niepodległości i pamięci o tych, którzy walczyli o naszą wolność. To czas, w którym wszyscy mogli na chwilę zatrzymać się i refleksyjnie spojrzeć na historię swojego kraju oraz na wartość, jaką niesie za sobą niepodległość.

Hołd dla poległych i zakończenie uroczystości

W trakcie ceremonii, żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów oddali salwę honorową, po której odczytano Apel Pamięci. To wzruszający moment, w którym delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych żołnierzy. Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu, inspektor Mariola Biskup, oraz jej zastępca, młodszy inspektor Mieczysław Krysiak, również oddali hołd wszystkim, którzy oddali życie w imię wolności. Uroczystości zakończyły się odegraniem sygnału „Cisza” oraz odprowadzeniem pododdziału i pocztów sztandarowych, co stanowiło symboliczne zakończenie tej wyjątkowej chwili.

Święto Niepodległości to nie tylko historyczna rocznica, ale także czas, aby zjednoczyć się w narodowej wspólnocie i przypomnieć sobie, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości. Obchody w Lublińcu były doskonałą okazją do tego, by z szacunkiem spojrzeć na historię naszego narodu i z jednością w sercach i umysłach celebrować wolność.


Źródło: KPP w Lublińcu