Bezpieczniej na drogach Lublińca policjanci podsumowują półrocze działań

2 min czytania
Bezpieczniej na drogach Lublińca policjanci podsumowują półrocze działań


W pierwszej połowie 2025 roku lubliniecka drogówka nie zwalnia tempa. Mimo intensywnych działań i licznych kontroli, wciąż zdarzają się niebezpieczne sytuacje na lokalnych ulicach. Jakie wyzwania stoją przed policjantami i co mogą zrobić sami kierowcy, by poprawić bezpieczeństwo na drogach? Sprawdź najnowsze statystyki i apel funkcjonariuszy!

  • Codzienna praca policjantów drogówki w Lublińcu przynosi wymierne efekty
  • Lublinieckie drogi pod lupą – gdzie najczęściej dochodzi do zagrożeń?
  • Jak mieszkańcy Lublińca mogą przyczynić się do bezpieczniejszych dróg?

Codzienna praca policjantów drogówki w Lublińcu przynosi wymierne efekty

Funkcjonariusze z lublińskiej komendy ruchu drogowego każdego dnia patrolują ulice miasta i okolic, by dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. W pierwszym półroczu 2025 roku ich zaangażowanie przełożyło się na ponad pięć tysięcy wylegitymowanych osób oraz blisko trzy i pół tysiąca interwencji, obejmujących mandaty, pouczenia czy wnioski o ukaranie.

Policjanci odnotowali 376 zdarzeń drogowych, w tym 14 poważnych wypadków, z których niestety dwa zakończyły się śmiercią. Te liczby przypominają, jak ważna jest czujność i odpowiedzialność każdego kierowcy oraz pieszego.

Lublinieckie drogi pod lupą – gdzie najczęściej dochodzi do zagrożeń?

Pomimo wielu akcji kontrolnych, takich jak masowe badania trzeźwości – przeprowadzono ich aż ponad 20 tysięcy – nadal zdarzają się osoby decydujące się na jazdę pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali już 72 nietrzeźwych kierowców, co pokazuje, że problem nie znika.

Nie mniej groźne pozostaje przekraczanie prędkości. W ciągu sześciu miesięcy mundurowi odebrali 58 praw jazdy za nadmierną prędkość, a wśród nich aż 13 przypadków dotyczyło przekroczenia limitu o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym – miejscach szczególnie niebezpiecznych dla pieszych.

Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom, policjanci prowadzą także działania prewencyjne w pobliżu szkół oraz na przejściach dla pieszych. Kontrolują autobusy przewożące dzieci i młodzież oraz organizują kampanie edukacyjne, takie jak „Trzeźwy poranek”, „Prędkość” czy „ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa”.

„Żadne działania mundurowych nie zastąpią zdrowego rozsądku i odpowiedzialności samych uczestników ruchu drogowego” – podkreślają funkcjonariusze z KPP w Lublińcu.

Jak mieszkańcy Lublińca mogą przyczynić się do bezpieczniejszych dróg?

Bezpieczeństwo na drodze to efekt współpracy wszystkich użytkowników ruchu. Policjanci apelują o przestrzeganie kilku prostych zasad:

  • Nigdy nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu.
  • Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze i obowiązujących ograniczeń.
  • Bądź szczególnie ostrożny w rejonach szkół, przejść dla pieszych oraz skrzyżowań.
  • Zwracaj uwagę na motocyklistów, rowerzystów i pieszych – są bardziej narażeni na urazy niż kierowcy samochodów.

Dzięki codziennej pracy policjantów wiele groźnych sytuacji zostało opanowanych zanim doszło do tragedii. Jednak prawdziwe bezpieczeństwo zaczyna się od naszych codziennych wyborów na drodze – niezależnie od tego, czy prowadzimy samochód, rower czy idziemy pieszo.

Na podst. KPP w Lublińcu

Autor: krystian