Mikołajkowy bieg przy Leńcy - rekord frekwencji i rodzinna atmosfera

W Boronowie zapanował świąteczny zgiełk zamiast zimowej ciszy — biegacze w czapkach Mikołaja, śmiech dzieci i zapach gorącej czekolady tworzyły niemal filmową scenę. Uczestnicy w różnym wieku przecierali trasy nad Leńcą, a meta stała się miejscem spotkań i małych rytuałów kończących sportowy dzień. Organizatorem i gospodarzem wydarzenia była Gmina Boronów, która postawiła na łączenie ruchu z tradycją Mikołajek.
- Boronów - mikołajkowe święto biegania przy Leńcy
- Rekord frekwencji i świąteczny finisz Biegu Mikołajkowego
Boronów - mikołajkowe święto biegania przy Leńcy
Podczas uroczystości V Biegu Mikołajkowego wzdłuż Leńcy w Boronowie, która odbyła się 6 grudnia 2025 roku, rywalizację objęli patronatem starosta Joachim Smyła oraz wójt gminy Krzysztof Bełkot. Impreza rozpoczęła się od biegów dziecięcych w kilku kategoriach wiekowych; dla wielu najmłodszych to był pierwszy start z numerem na piersi. O godzinie 11:00 wystartował bieg główny na dystansach 5 i 10 km, równolegle odbywał się marsz Nordic Walking — trasy prowadziły malowniczymi odcinkami nad rzeką.
Rekord frekwencji i świąteczny finisz Biegu Mikołajkowego
Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę uczestników — w biegu głównym pobiegło ponad 200 zawodników, a w konkurencjach dla dzieci wystartowało około 100 młodych biegaczy. Na trasie i na mecie panowała radosna, niemal rodzinna atmosfera, podkreślona obecnością Świętego Mikołaja. Na finiszu zawodników czekała gorąca czekolada, słodki poczęstunek, pamiątkowe medale oraz ciepły posiłek regeneracyjny — drobne gesty, które zmieniały wysiłek w świąteczne przeżycie.
Dla mieszkańców takie wydarzenie to więcej niż rywalizacja — łączy pokolenia, pokazuje możliwości aktywnego spędzania czasu w gminie i promuje lokalne miejsca rekreacji. Organizacja biegów przy Leńcy ujawnia też potencjał na rozwój tras i drobnej infrastruktury spacerowo-biegowej, co może przyciągać kolejnych startujących w przyszłych edycjach. Wójt i starosta dali wsparcie patronatem, co pomoże utrzymać imprezę w kalendarzu Boronowa jako coroczną tradycję o sportowym i świątecznym charakterze.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Lublińcu.
![]()
Ostatnie Artykuły

Zioła i codzienne nawyki pod lupą - wrześniowe warsztaty w Lublińcu.

Sztuczna inteligencja bez tajemnic - MDK Lubliniec zaprasza na warsztaty

Rośliny zmieniają dwa place w Lublińcu. Na pełny efekt trzeba poczekać

W Lublińcu szukają bohaterów do Neuroshow - każdy może spróbować

Weekend na drogach może skończyć się tragedią. Wystarczy chwila nieuwagi

W Lublińcu szukają artystów - Twoje prace mogą trafić na wystawę

Seniorzy ćwiczyli pamięć i koncentrację. Umysł nie ma emerytury

Eleni świętuje 50 lat na scenie - jubileuszowy koncert w Lublińcu

Dwie minuty, które mogą pomóc lepiej wspierać osoby w kryzysie

W Lublińcu zabrzmi dawny Dżem. Jacek Dewódzki wraca na scenę MDK

Przejazd kolejowy przy ul. Częstochowskiej nadal zamknięty

Nie tylko kierowcy pod lupą. Policjanci kontrolowali rowerzystów w całym powiecie

Pokémony wracają do Lubiteki - karciane emocje już 28 sierpnia

Biblioteka w Lublińcu wchodzi do ogólnopolskiego programu dla seniorów.
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Stanu Cywilnego Koszęcin - adres, dojazd i dostępność
- Zakład Karny w Herby - kontakt, adres i charakterystyka jednostki
- Miejski Dom Kultury w Lublińcu - kontakt, godziny, wynajem sal i bilety
- Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Ciasnej - kontakt, sekcje i filie biblioteczne
- Biblioteka w Lisowicach - kontakt, godziny i zasady wypożyczeń
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pawonkowie - kontakt, godziny, świadczenia
