W Lublińcu skontrolowano tysiące kierowców. Jedna osoba zginęła

Jedna osoba zginęła, a 22 zostały ranne w wypadkach na drogach powiatu lublinieckiego w pierwszym półroczu 2026 roku. Policjanci skontrolowali w tym czasie ponad 6,4 tys. kierujących i ujawnili 73 osoby prowadzące po alkoholu.
Od stycznia do 30 czerwca policjanci ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu skontrolowali 6421 kierujących. Wobec osób, które nie stosowały się do przepisów, zastosowali łącznie 4305 środków prawnych.
Na drogach powiatu odnotowano 349 zdarzeń drogowych, w tym 19 wypadków. Jeden z nich zakończył się śmiercią uczestnika. Obrażenia odniosły 22 osoby. Wśród poszkodowanych znaleźli się pieszy, czterech rowerzystów i motocyklista.
Policjanci nadal ujawniają kierujących, którzy siadają za kierownicą po alkoholu. W pierwszym półroczu 2026 roku zatrzymali do kontroli 73 nietrzeźwych kierujących. Rok wcześniej w tym samym okresie ujawniono 72 takie przypadki.
Znacznie wzrosła liczba badań trzeźwości. W pierwszym półroczu 2025 roku przeprowadzono ich 20 110, a w analogicznym okresie 2026 roku już 27 587. Mimo większej liczby kontroli liczba ujawnionych nietrzeźwych kierowców pozostała na podobnym poziomie.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości może wiązać się z odpowiedzialnością na podstawie polskiego Kodeksu karnego. Informacja policji nie wskazuje jednak, jakie rozstrzygnięcia i wymierzone kary zapadły wobec kierujących zatrzymanych w powiecie lublinieckim.
Najczęstszym problemem pozostaje także nadmierna prędkość. Policjanci zastosowali 3232 środki karne wobec kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. W pierwszym półroczu 2025 roku takich przypadków było 2405.
Jednocześnie spadła liczba zdarzeń, których główną przyczyną była nadmierna prędkość. W 2025 roku odnotowano ich 30, a w 2026 roku - 23.
Dane dotyczące najtragiczniejszych zdarzeń również pokazują poprawę w porównaniu z poprzednim rokiem. W pierwszym półroczu 2025 roku na drogach powiatu lublinieckiego zginęły dwie osoby. W jednym z wypadków zginął pieszy, a w pięciu uczestniczyli rowerzyści. W dwóch zdarzeniach brali udział motocykliści. Nietrzeźwi kierujący spowodowali wtedy 15 zdarzeń drogowych.
To zestawienie nie daje powodów do samozadowolenia - 73 osoby prowadzące po alkoholu i 3232 przypadki przekroczenia prędkości oznaczają, że część kierowców wciąż traktuje przepisy jak przeszkodę, a nie zabezpieczenie przed tragedią. Spadek liczby wypadków związanych z prędkością pokazuje jednak, że większa liczba kontroli może przynosić konkretny efekt.
Policjanci ruchu drogowego codziennie patrolują drogi powiatu lublinieckiego. Za bezpieczeństwo odpowiadają jednak także kierujący, piesi, rowerzyści i motocykliści. Trzeźwość, dostosowanie prędkości do warunków oraz przestrzeganie przepisów ograniczają ryzyko wypadków i ich tragicznych skutków.
na podstawie: KPP w Lublińcu.
![]()
Ostatnie Artykuły

Universe wraca do Lublińca. Wieczór z przebojami trzech pokoleń

W Lublińcu skontrolowano tysiące kierowców. Jedna osoba zginęła

Edyta Stein w pamięci Lublińca. Miejsca, które przypominają o patronce

Policjanci wyszli po zmroku. W Lublińcu sprawdzali miejsca spotkań młodzieży

Apteki w Lublińcu - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Apteki Boronów, powiat lubliniecki - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Ciasna, powiat lubliniecki - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Herby, powiat lubliniecki - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Kamienica, gmina Woźniki, powiat lubliniecki - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Kochanowice, powiat lubliniecki - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Koszęcin, powiat lubliniecki - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Lisów, gmina Herby, powiat lubliniecki - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Pawonków, powiat lubliniecki - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki SADÓW, gmina Koszęcin, powiat lubliniecki - adresy, telefony, godziny otwarcia
Przydatne dane teleadresowe
- Biblioteka w Strzebiniu - kontakt, karta biblioteczna, zasady wypożyczeń
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Koszęcinie - kontakt, godziny, świadczenia
- Urząd Skarbowy w Lublińcu - kontakt, godziny, e-usługi i zasięg terytorialny
- Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Woźnikach - kontakt, godziny, zajęcia
- Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu - kontakt, oddziały, rejestracja
- Starostwo Powiatowe w Lublińcu - kontakt, godziny, wydziały
