Jednym z najczęściej występujących problemów w obiektach przemysłowych, jest dobór efektywnego systemu odprowadzania wody oraz zanieczyszczeń. Odwodnienia liniowe z wpustami ze stali nierdzewnej, swoje zastosowanie znajdują chociażby w magazynach, halach produkcyjnych czy też pomieszczeniach socjalnych. Jak jednak dokonać odpowiedniego wyboru i jak zamontować taki system?

Odwodnienia rynnowe

W obiektach, gdzie wymagana jest bardzo duża szerokość hydrauliczna, doskonale sprawdzą się odwodnienia liniowe rynnowe. Najczęściej są to miejsca i zakłady, które specjalizują się w branży spożywczej – przemysł mięsny, wędliniarski czy też przetwórstwo owocowo – warzywne. Również nadadzą się do zakładów branży farmaceutycznej i chemicznej. Rekomenduje się je też dla magazynów oraz różnego rodzaju zapleczy sanitarnych.

Niektóre miejsca muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymogi. Tam konieczne jest zastosowanie wpustów ze stali nierdzewnej. Dzięki nim, zachowany może być najwyższy poziom higieny.

Dla miejsc o konkretnej specyfice, jak np. zakłady przemysłu chemicznego i farmaceutycznego, poleca się odwodnienia wykonane z blachy kwasoodpornej. Jest ona wysoce odporna i nie ulega zniszczeniu wskutek działania substancji silnie żrących.

Odpowiednie odwodnienie liniowe – jak wybrać?

Wszystkie rodzaje odwodnień muszą być dobierane mając na względzie specyfikę i potrzeby konkretnego zakładu. Producenci kanałów rynnowych proponują, aby przed zakupem dokładnie zapoznać się z kilkoma istotnymi parametrami. W pierwszej kolejności należy precyzyjnie ustalić długość, kolejno szerokość oraz głębokość początkową kanału rynnowego. Takie kwestie jak: średnice kielichów do przyłączeń oraz procentowy spadek odwodnienia w obiekcie, powinna ustalić osoba odpowiedzialna za projektowanie systemu. Ważne, aby poddać ocenie miejsca oraz ilość odpływów.

Jaki wybrać ruszt?

Ruszt przykrywający, zazwyczaj wybierany jest po ustaleniu natężenia ruchu w obiekcie, w którym będzie instalowany system. Istnieje możliwość wyboru kilku rodzajów rusztów:

  • blaszanych
  • kratkowych
  • płytowych
  • drabinowych

Miejsca gdzie odbywa się wyłącznie ruch pieszy, stosować mogą dowolny typ rusztów. Największą funkcjonalność zapewniają ruszty antypoślizgowe. Płytowe i drabinowe – charakteryzują się większą masywnością i są o wiele bardziej solidne. W miejscach gdzie dużą wagę przykłada się do estetyki, poleca się ruszty blaszane. Wszędzie tam gdzie panuje ruch kołowy, najlepiej spiszą się ruszty o odpowiednio wysokiej klasie wytrzymałości.

Innowacyjne odwodnienia i wpusty ze stali nierdzewnej do zastosowania w przemyśle

Dobór kratek ściekowych

Kratki ściekowe również są bardzo istotną kwestią. Odpowiednio dobrane mają za zadanie gwarantować najwyższy poziom higieny. Są one zaopatrzone w pokrywy różnego rodzaju – kratowe, antypoślizgowe oraz żeberkowe. Kratki ściekowe powinny być także dobrane ze względu na natężenie ruchu. Zdarza się, że po terenie zakładu poruszają się samochody ciężarowe. W takim wypadku kratki powinny przejawiać najwyższą odporność na obciążenia.

Warto pamiętać o szerokości wpustów ze stali nierdzewnej. Musi być ona dobrze dopasowana do ilości odprowadzanej cieczy. Ważna jest także możliwość przepływu przez kratkę ciał stałych.

Oryginalny wygląd i funkcjonalność

Chcąc dobrać optymalne rozwiązanie warto postawić na producentów, którzy oferują najlepszej jakości kratki, wpusty ze stali nierdzewnej i kanały rynnowe. Niektóre firmy posiadają nowoczesny sprzęt, który jest w stanie wyprodukować innowacyjne produkty o bardzo dużej sile obciążenia.