Kwestia centralnego ogrzewania, zazwyczaj chce być przez nas załatwiona w taki sposób, aby nie musieć się o nią martwić. Oczywiście sezonowym obowiązkiem jest zapewnienie materiałów, które dostarczą ciepło do instalacji, natomiast ważne są również części samego systemu, jak np. pompa co. Istnieje wiele sposobów by sprawić, że ogrzewanie będzie nasz kosztowało mniej, a efektywność będzie większa.

Najwyższa wydajność przez cały sezon

Faktem jest, że im wyższa temperatura dolnego źródła ciepła, tym większa efektywność systemu. Wszystko dzięki wodzie gruntowej. Wpływa na to jednak kilka czynników. Jakość wody obecnej w studni powinna spełniać konkretne wymagania. Podczas pompowania, głębokość lustra wody nie powinna przekraczać granicy od dziesięciu do piętnastu metrów. Jeżeli warunki te nie będą spełnione, mogą pojawić się problemy w eksploatacji instalacji oraz wzrosną koszty zużycia energii.

Mniejsze koszty użytkowania

W wypadku kiedy niskie opłaty za eksploatacje pompy co oraz ogrzewanie, to dla nas najważniejsze kwestie, warto zaopatrzyć się w pompę, która ciepło czerpie z wody oraz model gruntowy. W takiej sytuacji koszt energii jaką zużyje w przeciągu roku, okaże się niższy niż pompy powietrznej. Podobnie sprawa wygląda w wypadku serwisowania. Pompa powietrzna w skali roku potrafi przetłoczyć niebotyczne ilości powietrza, zatem na wymienniku ciepła może osadzić się sporo zanieczyszczeń. Należy zatem przynajmniej raz w roku owe zanieczyszczenia usuwać, ponieważ w przeciwnym wypadku może to spowodować nawet awarię urządzenia. Czyszczenie, czy też przegląd pompy powietrznej może generować koszty w granicach kilkuset złotych. W wypadku modelu gruntowego, przegląd to wyłącznie kontrola pracy instalacji oraz jeśli zachodzi taka potrzeba, konserwacja naczyń wzbiorczych i filtrów w instalacji.

Pompy co – niższe koszty, wyższa wydajność

Modernizacja instalacji w użytkowanym już domu

Często zdarza się, że właściciele starych domów, decydują się na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji. W wielu przypadkach nie polega ona tylko na wstawieniu nowych okien i ociepleniu ścian oraz dachu. Obejmuje ona też modernizację systemu grzewczego.

Często dochodzi wtedy do wymiany starego kotła na paliwa stałe, na inne urządzenie – bardziej nowoczesne. Z reguły wybiera się takie rozwiązania, które są w stanie same ogrzać cały obiekt, a jednocześnie zagwarantują wysoki komfort oraz nie za wysokie koszty.

Pod uwagę warto wziąć możliwość instalacji gruntowej pompy co. Często jednak niemożliwe jest ułożenie rur kolektora, ponieważ działka jest już zagospodarowana, a my nie chcemy jej rozkopywać i niszczyć. W takim wypadku wykonuje się po prostu odwierty, ingerencja dotyczy w takiej sytuacji tylko części placu wokół domu.

Redukcja kosztów za ogrzewanie

Chcąc zaoszczędzić na istniejącej kotłowni, ograniczyć koszty jej użytkowania, szczególnie kiedy jest ona zasilana gazem bądź olejem – poszukujemy wyjścia, które umożliwi nam redukcję zakresu prac i koszty całej inwestycji. Oferowana w takim wypadku jest powietrzna pompa ciepła, ponieważ w bardzo łatwy sposób można ją połączyć z już istniejącą instalacją. Chociażby stosując do tego niewielkiej pojemności zbiornik. Istotne może okazać się zainstalowanie sterownika, który będzie odpowiadał za uruchomienie zimą tego źródła ciepła, którego koszty użytkowania okażą się niższe. Aby osiągnąć ten cel, wystarczy jedynie do pamięci sterownika wprowadzić koszty paliwa i energii elektrycznej.