Pod tym linkiem znajdziemy zbiorniki na gaz - przydomowe. Jednak wybór zbiornika na gaz, w którym będziemy magazynować paliwo do gazowej instalacji grzewczej nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Żeby podjąć dobrą decyzję w zakresie wyboru zbiornika należy sobie dopowiedzieć na kilka elementarnych pytań dotyczących naszych potrzeb i oczekiwań, ale również możliwości finansowych, które – nie ma co twierdzić, że jest inaczej – odgrywają bardzo ważną rolę w doborze komponentów instalacji grzewczej.

W dzisiejszym artykule zebraliśmy pytania, które powinien sobie zdać każdy inwestor oglądając zbiorniki na gaz przydomowe i pokusiliśmy się na próbę udzielenia odpowiedzi. Oczywiście nasze odpowiedzi to zaledwie pobieżne potraktowanie tematu. Mamy jednak nadzieję, że pomoże ono podjąć Państwu decyzję, czy podziemny zbiornik na gaz najlepiej sprawdzi się na Państwa działce budowlanej, czy też lepszy będzie zbiornik naziemny. Jeśli nosisz się z zamiarem wybudowania domu dla siebie i swojej rodziny lub przymierzasz się do gruntownej modernizacji istniejącej już instalacji grzewczej w swoi domu jednorodzinnym, koniecznie sprawdź, co powinieneś wziąć pod uwagę decydując się na zakup lub dzierżawę zbiornika na gaz.

Zbiornik gazowy podziemny – najlepsza inwestycja

Jak sama nazwa wskazuje zbiornik na gaz podziemny to zbiornik przeznaczony do instalacji pod ziemią, co w dużym uproszczeniu sprowadza się do wykopania na działce budowlanej w pobliżu domu sporego dołu, do którego wkłada się zbiornik, a następnie zasypuje. W teorii uzyskujemy w ten sposób funkcjonalne rozwiązanie, które w żaden sposób nie wpływa na estetykę działki i nie koliduje z naszymi wcześniejszymi planami zagospodarowania otoczenia wokół domu. W praktyce zbiornik na gaz podziemny wiąże się z kosztami ukrytymi, które wynikają właśnie z możliwości jego zagrzebania w ziemi. Przydomowe zbiorniki na gaz podlegają regularnym przeglądom technicznym oraz rewizjom, których nie można wykonać, kiedy zbiornik jest zakopany. Oznacza to, że na czas przeglądu podziemny zbiornik na gaz musi zostać wykopany, co wiąże się z koniecznością demontażu lub zniszczenia elementów zagospodarowania działki znajdujących się bezpośrednio nad nim i w jego najbliższym otoczeniu. To sprawia, że niektórzy inwestorzy nie są do końca przekonani co do zbiorników podziemnych i wybierają wersję naziemną. Zbiorniki naziemne – jak sama nazwa wskazuje – są przeznaczone do montażu na powierzchni ziemi. W praktyce sprowadza się to do konieczności postawienia w sąsiedztwie domu stelażu, na którym osadza się zbiornik przed podpięciem do wewnętrznej instalacji gazowej budynku. Taki zbiornik jest widoczny i znacząco wpływa na estetykę działki oraz możliwość jej zagospodarowania. Dlatego na zbiorniki przydomowe naziemne decydują się przede wszystkim właściciele sporych działek, którzy mogą sobie pozwolić na posadowienie stelaża w pewnym oddaleniu od domu i poprowadzenie instalacji aż do nieruchomości. Posiadacze niewielkich działek budowlanych, którym zależy na mieszkaniu w pięknej okolicy najczęściej wybierają zbiorniki do instalacji podziemnej.

Pojemność zbiornika na gaz płynny

Warto również pamiętać o tym, że przydomowe zbiorniki na gaz – zarówno zbiornik gazowy podziemny, jak i naziemny – są dostępne w różnych rozmiarach, a co za tym idzie w różnych objętościach. Objętość zbiornika decyduje nie tylko o cenie samego zbiornika w chwili jego zakupu, ale przede wszystkim o częstotliwościach dostaw gazu oraz ich objętości. Duże zbiorniki na gaz są opłacalne tak długo, jak pojedyncza dostawa nie przekracza pojemności cysterny, w której gaz jest transportowany na działkę. Z drugiej jednak strony, jeśli zależy nam na rzadkim uzupełnianiu zbiornika i jednorazowych płatnościach, duży zbiornik powinien spełnić nasze oczekiwania.

Przydomowe zbiorniki na gaz – kupujemy czy dzierżawimy?