Pojawienie się nadmiernej wilgoci w domu jest problemem, który dotknąć może nie tylko starsze budynki, ale nawet te nowo wybudowane. W sytuacji, gdy wykryjesz niepokojące objawy, niezbędne jest jak najszybsze zwrócenie się do specjalistów – w przeciwnym wypadku problemy zaczną się nawarstwiać i z czasem nadmierna wilgotność spowoduje, że poniesiesz jeszcze większe koszty. Kiedy osuszanie budynków jest niezbędne, jak go uniknąć i które metody usuwania wilgoci z domu są najskuteczniejsze?
Kiedy potrzebne jest osuszanie budynków?
Nadmierna wilgotność w domu jest problemem, który wynika z wielu czynników. Może pojawić się w wyniku nieszczelnych izolacji budynku albo niesprawnej wentylacji, jednak to nie jedyne powody jej powstawania. Te mogą być nawet zupełnie błahe, jak np. szczelne i długotrwale zamykanie pomieszczeń, w których nie dochodzi do wystarczającej cyrkulacji powietrza. Osuszanie budynków okaże się niezbędne w sytuacji, gdy dostrzeżesz jeden z niepokojących objawów, np.:
- często zaparowane okna,
- problemy ze schnięciem podłogi,
- czarne plamki pojawiające się na ścianach,
- wyczuwalna woń stęchlizny.
Oczywiście nadmierna wilgotność w domu nie zawsze będzie dostrzegalna od razu, jednak warto zwrócić uwagę na powyższe symptomy, by jak najszybciej zwrócić się do specjalistów i uniknąć rozwoju problemu.
Jak uniknąć wilgoci w domu?
Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie problemu, jest profilaktyka. Osuszanie murów nie będzie potrzebne, jeżeli odpowiednio zadbasz o to, aby wilgoć nie pojawiła się w domu. Aby tak się stało, warto przede wszystkim często wietrzyć mieszkania, zaopatrzyć się w specjalne osuszacze powietrza, a także zadbać o sprawność wentylacji. Niestety, często problem ten jest niezależny od nas, np. w momencie, kiedy wilgoć w mieszkaniu czy domu pojawia się w wyniku niewłaściwej izolacji. W takim wypadku niezbędne będzie osuszanie fundamentów.
Osuszanie murów – najskuteczniejsze metody
Osuszanie murów może być wykonywane na wiele różnych sposobów, a wybór metody należy do specjalistów, którzy muszą dopasować ją do konkretnego problemu. Które z metod wykorzystywane są najczęściej?
- Osuszanie budynków poprzez nagrzewanie
W tym celu używa się specjalnych nagrzewnic, które podnoszą temperaturę o kilkadziesiąt stopni, w wyniku czego wilgoć w pokoju odparowuje. Niestety, niekiedy metoda ta okazuje się nieskuteczna, ponieważ wilgoć może zostać zepchnięta w głąb muru i w konsekwencji – pozostanie w budynku.
- Osuszanie murów za pomocą absorbcji lub kondensacji
W metodzie absorbcji używa się specjalnych urządzeń, które wyposażone są w odpowiednie środki absorbujące wodę. Wilgoć zabierana jest na zewnątrz, a czynność powtarza się kilkukrotnie, aż mury będą całkowicie suche. Osuszanie budynków za pomocą kondensacji polega natomiast na skraplaniu wody, gromadzącej się w pomieszczeniach. Jest to metoda podobna do absorbcji i również tutaj wilgoć usuwana jest na zewnątrz.
- Osuszanie fundamentów za pomocą mikrofal
W tej metodzie nagrzewa się nie tylko wierzchnie warstwy murów, ale również te głębsze warstwy, w wyniku czego cała zgromadzona w domu wilgoć zostaje usunięta na zewnątrz. Warto jednak dodać, że metoda ta może być niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, więc konieczne jest w trakcie jej wykorzystywania zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Czy to wszystko?
Oczywiście, że nie – osuszanie fundamentów odbywać się może również za pomocą metod inwazyjnych, w których niezbędne jest np. wiercenie w ścianach. Zwykle stosuje się te metody wtedy, gdy wilgoć powstała np. w wyniku podciągania kapilarnego wód gruntowych.
Osuszanie budynków jest usługą bardzo istotną z punktu widzenia komfortu oraz bezpieczeństwa użytkowników budynku. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do zwiększania się wilgotności w domu czy mieszkaniu i coraz większych problemów. Dlatego też w przypadku zauważenia objawów, jak najszybciej zgłoś się do specjalistów, korzystających z nowoczesnych technologii osuszania.