Podczas prac budowlanych należy odpowiednio przygotować fundamenty, aby uniknąć problemów z wilgocią w budynku. W szczególności, jeżeli zamieszkuje się tereny w pobliżu zbiorników wodnych. Podnoszący się poziom wód ,szczególnie w okresie letnim może spowodować powódź, a co za tym idzie zalanie budynku. Intensywne opady atmosferyczne mogą doprowadzić do pojawienia się wilgoci i nieestetycznych wykwitów na ścianach domu. Długotrwała wilgoć może doprowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów, które mają niezwykle szkodliwy wpływ na zdrowie domowników. Wielogodzinne przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu może doprowadzić do problemów z drogami oddechowymi lub alergii. Dlatego tak ważna jest izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Zaleca się, aby do izolacji ścian fundamentowych została zastosowana zarówno izolacja pozioma jak i izolacja pionowa. Nie należy również zapomnieć o izolacji fundamentów w starym budownictwie. Jednak dzięki dostępności nowoczesnych metod, takich jak iniekcja krystaliczna. Izolacja starych fundamentów nie stanowi w dzisiejszych czasach żadnego wyzwania. Należy również pamiętać o tym że izolacja pozioma fundamentów jak i izolacja pionowa ścian fundamentowych powinny być wykonane bardzo starannie, z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości.

Metoda iniekcji krystalicznej - działanie

Metoda ta polega na użyciu aktywatora krzemianowego do osuszania ścian zawilgoconych przez podciąganie wody z gruntu. Wykorzystuje ona na aktywator krzemianowy do identyfikacji kapilar w czasie wykonywania izolacji przeciwwilgociowej. Metoda iniekcji krystalicznej sprawdzi się zarówno do wapiennej zaprawy murarskiej jak i cegły ceramicznej. Jeżeli zależy nam na tym, aby cieszyć się efektami na długie lata, izolacja fundamentów powinna być wykonana w sposób staranny i dokładny. Niewłaściwie wykonane izolacja przeciwwilgociowa może przynieść więcej szkód niż pożytku. Metoda iniekcji krystalicznej polega na tym, że w osuszonej ścianie nawierca się otwory iniekcyjne. Otwory wywierca się równoległej do poziomu podłogi linii. W powstałe otwory wlewa się około półtora litra wody, a następnie wprowadza materiał iniekcyjny. Stanowi on mieszaninę cementu portlandzkiego, wody i aktywatora krzemianowego. Hydroizolacja fundamentów za pomocą iniekcji krystalicznej jest skuteczna i długotrwała.

Powstanie metody iniekcji krystalicznej

Modyfikacja

W dzisiejszych czasach izolację przeciwwilgociową można wykonać różnymi metodami. Jednak metoda iniekcji krystalicznej jest jedną z najskuteczniejszych na rynku. Metoda ta podlegała modyfikacjom przez wiele lat, albo osiągnąć jak najskuteczniejsze efekty. Pierwszy raz została użyta w pałacu w Łowiczu. Dzięki wieloletnim modyfikacjom, metodę iniekcji krystalicznej można stosować również do wykonania izolacji przeciwwilgociowej pionowej od wnętrza domu. Poprzez wieloletnie badania osiągnięto metodę dającą dużą efektywność w osuszanie budynków. Niezwykle ważna jest hydroizolacja piwnicy, jeżeli budynek położony jest w pobliżu zbiorników wodnych. Izolacja piwnicy z wykorzystaniem iniekcji krystalicznej będzie bardzo skuteczna, ponieważ odpowiednio wykonana izolacja pozioma filarów zapewni komfort domowników na długie lata. Jeżeli chcemy dobrze chronić fundamenty - izolacja przeciwwilgociowa musi być wykonana starannie i dokładnie przez pracowników budowlanych z doświadczeniem.