W Starostwie Powiatowym w Lublińcu (pokój 21) i urzędach gmin powiatu dostępne jest kolejne wydanie magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”.
W tym roku mija 25 lat działalności Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. Holistyczne podejście do osób z niepełnosprawnościami i prawdziwy humanizm w działaniach oraz misja wyrażająca się w słowach motto Ośrodka: „Idź przez człowieka a dojdziesz do Boga” przynoszą wspaniałe owoce. W numerze przybliżymy Państwu historię powstania oraz dokonania tej placówki.
W numerze również nieznane fakty z końcówki lata 1939 roku spisane na podstawie nagrań osobistych rozmów Marzeny Kozy ze świadkami tamtych wydarzeń – mieszkańcami Kochcic.
Tematyką II wojny światowej zajął się także Michał Janusz, który w swoim artykule przybliży Państwu postać Józefa Retingera, sekretarza gen. Władysława Sikorskiego i osobistego wysłannika Winstona Churchilla, jego działalność i tajną misję z 1944 r.
Mariusz Żymierski podjął temat szkolnictwa w Kamieńskich Młynach w latach 1905-2016, natomiast Arkadiusz Baron zilustrował na podstawie licznych źródeł historycznych, co działo się w Lublińcu i okolicy w pamiętnym dla Polski 1863 r.
W numerze również „Wspomnienie o Stanisławie Piaseckim” autorstwa Sylwina Bechickiego, wywiad Edwarda Przebieracza z Krzysztofem Hałupką – lublinieckim malarzem oraz kontynuacja cyklu Sebastiana Ziółka „Tablice pamiątkowe Ziemi Lublinieckiej”.
Za pośrednictwem Marii Krupskiej poznamy bliżej życie i pracę na rzecz środowiska lublinieckiego Stanisława Piaseckiego, a Bartłomiej Zbączyniak przedstawi sylwetkę druha Stanisława Gawrona – komendanta Hufca Lubliniec w latach 1934-1935, który związany był nie tylko z lublinieckimi harcerzami, ale także ze Śląskim Zakładem dla Głuchoniemych w Lublińcu.
Miłośników tematyki związanej z żelaznymi drogami z pewnością zainteresuje artykuł Zbigniewa Chromika, który tym razem opisuje zapomniane szlaki kolejowe Strzebiń – Woźniki Śląskie, Fosowskie-Kluczbork i Fosowskie-Dobrodzień.
W rubryce „Lubliniec wczoraj i dziś” tym razem znalazła się fotografia kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz ulica Pawła Stalmacha.
Zapraszam do lektury Aneta Konieczny