Kominek w domu to zdecydowanie jeden z skuteczniejszych sposobów na poprawę humoru. Przydaje się on często podczas jesiennych czy zimowych wieczorów. Jeśli masz zamiar zainwestować w kominek to zdecydowanie przeczytaj poniższy poradnik.

Kominek nie jest tylko i wyłącznie klimatycznym dodatkiem do domu. Jest on również źródłem ciepła, dzięki czemu możesz ogrzać pomieszczenie. Pomimo tego, że kominki kojarzą się z domami jednorodzinnymi to ich montaż jest również możliwy w mieszkaniach w bloku. Poniżej znajdziesz wszystkie przydatne informacje przed podjęciem decyzji o zakupie kominka.

Kominek w domu

Kominek ma funkcje przede wszystkim dekoracyjne oraz grzewcze. Jeżeli chodzi o koszty to najtańszy kominek kupimy już za 2000 zł, jednak te droższe potrafią kosztować nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wykonanie instalacji cieplnej kosztować może około 1000 złotych, a jej montaż od 1000-4000 złotych.

Kominki wrocławskie oczywiście posiadają wkłady. Jest ich kilka rodzajów takich jak: tradycyjne z otwartym paleniskiem, zamknięte z wkładem zwykłym lub z płaszczem wodnym oraz wkłady zamknięte z kasetą kominową.

Kominków jest również kilka rodzajów. Wyróżnić możemy kominek na paliwo grzewcze, elektryczny, gazowy lub na biopaliwo.

 Kominek – rodzaje, koszty i przydatne informacje

Jeśli decydujemy się na kominek domowy, warto zaplanować już wcześniej czy będzie on pełnił funkcję dekoracyjną, czy może ma on również ogrzewać inne pomieszczenia. W zależności od tego musimy sprawdzić jakie są parametry mocy grzewczej kominka. Jeśli będzie on jednym z głównych źródeł ciepła w domu, jego moc powinna być stosunkowo wysoka. Ważne jest to, aby umiejscowić kominek blisko komina o odpowiedniej średnicy. Zbyt wąski komin może spowodować zadymienie całego pomieszczenia. Musimy również sprawdzić ciężar całej konstrukcji. Jeżeli kominek będzie bardzo ciężki, musi sprawdzić czy wytrzymałość stropu lub fundamentów sobie z tym poradzi.

Kominki otwarte

Jeśli kominek ma spełniać funkcję jedynie dekoracyjną warto zastanowić się nad kominkiem otwartym. Jest to tradycyjna forma i jest ona tańsza w budowie. Ogrzewają one pomieszczenie w bezpośrednim otoczeniu. Jednak część energii cieplnej ucieka przez komin, więc jest to mało praktyczne rozwiązanie. Takie kominki nie należą również to tych ekologicznych. Zużywają one więcej drewna oraz produkują zanieczyszczające powietrze spaliny.

Kominki z wkładami

Nowoczesne kominki posiadają wkłady, które zwiększają ich możliwości grzewcze. Popularne są wkłady z płaszczem wodnym, które oddają ciepło do wężownicy nagrzewającej wodę w instalacjach cieplnych. W większych domach możemy również spotkać się z turbinami elektrycznymi, które tłoczą ciepłe powietrze do kanału nawiewnego.

Umiejscowienie kominka

Musimy pamiętać, aby nie umieszczać kominka blisko mebli. Mogą one pod długotrwałym wpływem ciepłego powietrza zacząć się odkształcać. Najlepszy miejscem na kominek zdecydowanie jest salon albo jadalnia. W tych miejscach miło spędzamy czas, a dodatkowo możemy ten czas uprzyjemnić widokiem tańczących płomieni. Jeżeli ktoś ma taką możliwość to może również umiejscowić kominek w sypialni podkreślając jej przytulny nastrój. Kominek może nawet znajdować się w łazience, tym samym zmieniając zwykłą kąpiel w łaźniowy rytuał.