Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubliniec

Pokojowa - czy warto podjąć pracę w tym zawodzie?

Zawód pokojowej wiąże się z utrzymywaniem pokoju i należytej reprezentacyjności poszczególnych pokoi hotelowych. To zawód, gdzie potrzebna jest dobra kondycja fizyczna, gdyż przez całą zmianę pokojowa wykonuje określone w grafiku, a także dodatkowe zlecone przez przełożonego prace. Zatem czy warto zostać pokojówką w hotelu?

Wymagania na stanowisku pokojowej

Jeśli chodzi o wykształcenie, to w renomowanych hotelach może być wymagane średnie, jednak generalnie inne cechy kandydata są ważniejsze. Niezwykle istotny jest schludny wygląd, dobry stan zdrowia i skrupulatność przy wypełnianiu poszczególnych obowiązków. Pokojowa musi odznaczać się wysoką kulturą osobistą i być dla gościa niezauważalna wtedy, kiedy sobie tego nie życzy. Pokój powinien być sprzątany pod nieobecność gości. Wtedy też uzupełniane są wszelkie braki, np. środki higieniczne w łazience, a także barek hotelowy. Przy okazji wszystko powinno być skrupulatnie notowane. Od pokojowej zależy jak hotel odbierany jest przez gości. Regularne odkurzanie i wymiana pościeli po każdym gościu to absolutna podstawa. Ważny jest również dostęp do zawsze świeżych ręczników w łazience. Gość musi czuć się tak dobrze jak w swoim domu, a nawet lepiej. Oczywiście wśród wymagań pojawia się również doświadczenie na podobnym stanowisku, które zawsze jest mile widziane.

Wykonywanie pracy pokojowej - czy to opłacalny zawód?

Oczywiście pokojowa należy do obsługi hotelu, jednak jej praca ma charakter fizyczny. Często jednak osoby, które zaczynają od tego stanowiska z czasem mogą starać się o lepsze, zwłaszcza, jeśli w międzyczasie poszerzają swoje kwalifikacje. Będąc w strukturze przedsiębiorstwa znacznie szybciej słyszy się o planowanych naborach, co pozwala na złożenie aplikacji. Dodatkowo w takiej sytuacji nie traci się nic, gdyż w razie niepowodzenia dalej można pracować jako pokojowa. Atutów takiej pracy jest całkiem dużo. Przede wszystkim jest to kontakt z różnymi ludźmi i możliwość pracy w zespole. Ponadto ważna jest świadomość, że dba się bezpośrednio o wizerunek hotelu w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pokojowa może liczyć na średnie zarobki w wysokości ok. 1800 zł, jednak około 25% pokojowych zarabia więcej niż 2 tys. zł. Dużo zależy od renomy hotelu, a także miejsca, gdzie się znajduje. Oferty pracy dla pokojowych pojawiają się regularnie w internecie.