Za oknem zimowa aura, która często nie zapewnia dobrych warunków do prowadzenia pojazdów. Szybko zapada zmrok i często pada deszcz lub śnieg. Włączone i prawidłowo ustawione światła pojazdu to ważny element bezpiecznej jazdy, gdyż pozwala być widocznym na drodze ale również w porę dostrzec innych uczestników ruchu drogowego. Zawsze kiedy spada widoczność na drodze pamiętajmy o włączeniu świateł mijania lub ich przełączeniu ze świateł do dziennej jazdy.

Prawidłowe działanie świateł samochodowych, a także ich właściwe ustawienie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących pojazdami, rowerzystów jak i pieszych. Światła w pojeździe powinny być ustawione w taki sposób, aby nie oślepiały innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że reflektory samochodów oświetlają nie tylko drogę, ale też umożliwiają dostrzeżenie w porę niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Części zdarzeń z ich udziałem udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne i prawidłowo wyregulowane światła. Daje to możliwość odpowiednio wczesnego dostrzeżenia pieszego.

Policjanci przypominają wszystkim kierującym pojazdami o obowiązku jazdy na światłach mijania w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. Obowiązujące przepisy mówią wyraźnie, że świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Pomimo tego na drogach powiatu lublinieckiego często można zaobserwować jadący w deszczu lub śnieżycy pojazd mający włączone tylko światła do jazdy dziennej.

Używanie świateł drogowych tzw. długich w sposób niezgodnych z przepisami również może być powodem policyjnej kontroli i mandatu karnego w wysokości 200 i 3 punktów karnych. Często zdarza się, że kierujący w ten właśnie sposób ostrzegają się przed policyjną kontrolą. Niestety z tej "uprzejmości " często korzystają nietrzeźwi kierujący, poszukiwani przestępcy czy całkowicie lekceważący wszystkie przepisy ruchu drogowego "piraci drogowi".

Stróże prawa zachęcają także pieszych uczestników ruchu drogowego do codziennego noszenia elementów odblaskowych. Posiadanie odblasku w czasie od zmierzchu do świtu, poza terenem zabudowanym, jest obowiązkowe i pozwala kierującemu pojazdem zauważyć pieszego z bezpiecznej odległości.