Nieczęsto zdarza się sytuacja w której potrzebna jest wymiana zamka w drzwiach lub samej wkładki w zamku. Jednym z częściej występujących powodów jest po prostu zgubienie klucza. Należy mieć jednak świadomość, że bez oryginalnego klucza zdemontowanie wkładki w zamku jest znacznie trudniejsze. Jaka jest między tymi sytuacjami różnica i w jaki sposób zrobić to z kluczem oraz bez oryginalnego klucza?
Tradycyjny demontaż wkładki
Wymiana wkładki to standardowy sposób na szybką wymianę zamków w drzwiach w przypadku jeśli przykładowo wynajmujemy mieszkanie lub zakupiliśmy dom od poprzedniego właściciela i nie mamy pewności czy otrzymaliśmy wszystkie komplety kluczy. Do wymiany wkładki wystarczy jedynie śrubokręt oraz oryginalny klucz. Po odkręceniu dwóch śrub mocujących wystarczy przekręcić klucz w obie strony we wkładce zamkowej, aby następnie móc go wysunąć na zewnątrz. Jeśli mimo to wkładka trzyma się dalej w tym samym miejscu to zwykle wystarczy mocniej poruszyć kluczem, aby nastąpiło zwolnienie blokady. Wymiana wkładki z kluczem to czynność, która nie powinna nastręczać żadnych problemów nawet osobom, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy o konstrukcji zamków do drzwi.
Przeczytaj też artykuł na temat: Kto naprawia zamki w drzwiach?
Demontaż wkładki bez klucza
Problem pojawia się w momencie w którym nie dysponujemy oryginalnym kluczem. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć zagubionego klucza lub doszło do jego uszkodzenia pozostaje użyć innych metod z wykorzystaniem wiercenia, bo jest to jedyny sposób, aby wyciągnąć wkładkę bez posiadania klucza. Potrzebujemy więc wiertarkę oraz specjalnego wiertła, który będzie umożliwiał wiercenie w metalu. Zanim jednak przystąpimy do tej operacji warto upewnić się, że zamek nie posiada dodatkowych zabezpieczeń. Niektóre zamki są zabezpieczone w taki sposób, aby uniemożliwić wiercenie, więc skorzystanie z wiertła może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko zamka, ale również samych drzwi. Wiercenie należy dokonać w sposób precyzyjny i z lekkim dociskiem w odpowiednich miejscach w których w zamku znajdują się blokujące się zapadki.
Jeśli obawiamy się o uszkodzenie zamka lub drzwi przy próbie samodzielnego demontażu wkładki bez klucza to najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie usługi ślusarskiej w renomowanej firmie zajmującej się awaryjnym otwieraniem zamków. Doświadczony pracownik ślusarski będzie w stanie bez większych trudności dokonać demontażu wkładki z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi, które zminimalizują ilość potrzebnej pracy i pozwolą w znacznym stopniu obniżyć ryzyko związane z dodatkowymi uszkodzeniami.