Lapisowanie zębów to od dawna znana metoda ochrony zębów przed próchnicą. Niektórzy kwestionują jej skuteczność i celowość, uważając zabieg za przeżytek. Czy słusznie?
Lapisowanie to jedna z metod zwalczania próchnicy. Z racji tego, że należy je stosować na zębach mlecznych, lapisowanie wykonują przeważnie stomatolodzy pediatryczni.
Coraz więcej z nich odchodzi jednak od tej metody. Czy jest ona już więc anachronizmem?
NA CZYM POLEGA LAPISOWANIE ZĘBÓW?
Lapisowanie zębów u dzieci polega na impregnacji azotanem srebra zepsutych mleczaków. Dlaczego do tego celu stosuje się właśnie azotan srebra?
Związek ten ma silne właściwości bakteriobójcze. W miejscu nałożenia niszczy bakterie próchnicy. Ponadto wzmacnia on tkanki zęba.
JAK PRZEBIEGA LAPISOWANIE?
Impregnacja zębów azotanem srebra to pracochłonna i czasochłonna metoda terapeutyczna.
- Zabieg zaczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów.
- Na oczyszczone zęby nakładany jest specjalny roztwór impregnujący. Należy go dokładnie wetrzeć we wszystkie zmiany próchnicowe.
- Impregnacja zębów azotanem srebra nie wymaga stosowania znieczulenia. Istotne jest jednak to, aby przez godzinę po wizycie pacjent nic nie jadł ani nie pił.
- Wykonanie pełnego lapisowania wymaga odbycia trzech wizyt.
DLACZEGO DENTYŚCI DZIECIĘCY REZYGNUJĄ Z LAPISOWANIA ZĘBÓW?
Zasadniczym powodem jest to, że zostały opracowane nowocześniejsze i skuteczniejsze metody zapobiegania próchnicy zębów mlecznych.
Nawet w czasach, gdy lapisowanie było często wykonywanym zabiegiem, było uważane za pewnego rodzaju substytut plomby. Kiedy niemożliwe było założenie plomby - próbowano ratować ząb roztworem azotanu srebra. Rozwój techniki stomatologicznej sprawił jednak, że dzisiaj właściwie nie ma przypadku, w którym nie można zaplombować ubytku próchniczego.
W przeciwieństwie do plombowania, leczenie z wykorzystaniem azotanu srebra miało też liczne wady, które są dodatkowym argumentem za rezygnacją z tej metody leczenia.
WADY LAPISOWANIA
- Aby zabieg impregnacji azotanem srebra zakończył się sukcesem, konieczna była wyjątkowa dbałość o higienę i stosowanie przez dłuższy czas specjalnej diety. Egzekwowanie przez dłuższy czas odpowiedniego szczotkowania, nitkowania i spożywania wyłącznie odpowiednich pokarmów od często kilkuletnich maluchów było na dłuższą metę wyjątkowo uciążliwe.
- W przeciwieństwie do plombowania, leczenie zepsutych zębów z wykorzystaniem roztworu azotanu srebra nie likwidowało całkowicie problemu próchnicy. Lapisowanie jedynie hamowało rozwój choroby.
- Zabieg ten nie daje długotrwałych efektów - należy go regularnie powtarzać.
- Problemem są też względy estetyczne. Azotan srebra barwił miejsca dotknięte próchnicą na czarny kolor! Przebarwienia nie ustępowały przez dłuższy czas. W czasach nowoczesnych, nieodróżnialnych kolorem od szkliwa plomb kompozytowych światło- i chemoutwardzalnych i cementów glasjonomerowych znoszenie przez dłuższy czas czarnych plam na zębach jest - mówiąc kolokwialnie - zbędnym utrudnianiem sobie życia.
PODSUMOWANIE
Chociaż niektóre gabinety stomatologiczne wciąż proponują swoim małym pacjentom lapisowanie zębów, my raczej odradzamy Wam korzystanie z tej metody leczenia. Impregnacja azotanem srebra wykonana przez doświadczonego dentystę co prawda nie zaszkodzi Twojemu dziecku, ale ograniczona skuteczność zabiegu i jego skutki uboczne sprawiają, że lepszym wyborem jest skorzystanie z innych metod walki z próchnicą.