Co się sprzedaje na rynku nieruchomości?

Pytanie to zadaje sobie wiele osób poszukujących swojego wymarzonego M. Przed poważnym dylematem staje również każdy inwestor, który planuje zakup nowego mieszkania pod wynajem. W Polsce stale przybywa nieruchomości na sprzedaż zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się lokale mieszkalne o podwyższonym standardzie w tzw. stanie deweloperskim. Decydując się na takie lokum, mamy pewność, że staniemy się jego pierwszym właścicielem.

Nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego? Co wybrać?

Nowe mieszkania możemy urządzić według osobistych preferencji i dopasować do indywidualnych potrzeb. Kupując nieruchomość od dewelopera, nie musimy się martwić o stan techniczny lokalu. Nowoczesne osiedla są budowane zgodnie z aktualnymi trendami oraz troską o środowisko naturalne. Deweloperzy korzystają zwykle z dobrej jakości materiałów i dbają o każdy detal. Zakup lokalu z „pierwszej ręki” jest bardziej opłacalną inwestycją, ponieważ mamy szansę sprzedać swoje lokum za wyższą cenę.

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego, musimy się liczyć z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu. Nieruchomości z „drugiej ręki” są zazwyczaj tańsze niż te pochodzące od dewelopera. Do takiego lokum możemy wprowadzić się z dnia na dzień. Zazwyczaj otrzymujemy w pełni wyposażone i umeblowane mieszkanie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje także doskonale rozwinięta infrastruktura wokół osiedla, czyli bliska odległość od szkoły, przedszkola, sklepów czy punktów usługowych.

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

W celach inwestycyjnych nabywane są często małe lokale mieszkalne. Zdecydowanie najszybciej sprzedają się mieszkania jedno- i dwupokojowe. Są to zazwyczaj nieruchomości o metrażu 32-45 metrów kwadratowych. Mieszkania dwupokojowe wybierają najczęściej młode pary lub niewielkie rodziny, poszukujące czegoś na start. Najbardziej rozchwytywane są także lokale znajdujące się na najwyższych kondygnacjach oraz wyróżniające się innymi walorami, takimi jak nietuzinkowy układ pomieszczeń, taras na dachu budynku, duży ogród, miejsce w garażu podziemnym.

Ostatnio znacznie wzrosła liczba pozwoleń na budowę nowych nieruchomości w częstochowskim magistracie. Deweloperzy chętnie tu stawiają osiedla domów jednorodzinnych i „szeregówki”. Dużym zainteresowaniem cieszą się także nowe mieszkania w Częstochowie zlokalizowane na osiedlach, takich jak Parkitka, Północ, Tysiąclecie. Południe miasta również zyskuje na popularności. Tańsze lokale można kupić na Wrzosowiaku, Wyczerpach czy Zawodziu.

Mieszkania dwupokojowe stanowią ponad 40 procent ogólnej sprzedaży deweloperskiej. Radykalnie wzrasta też zainteresowanie lokalami trzypokojowymi o powierzchni 55-65 metrów kwadratowych. Zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy poszukują nieruchomości na własny użytek i planują powiększenie rodziny. Pamiętajmy, że duży wpływ na zainteresowanie danym lokalem ma lokalizacja osiedla oraz dostęp do infrastruktury miejskiej.