Coraz więcej osób decyduje się na instalację fotowoltaiczną w swoich domach. Jest to rozwiązanie, które pozwala znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jednak jak działa fotowoltaika? Jakie korzyści płyną z korzystania z tego rozwiązania? Na ten temat dowiesz się więcej poniżej!

Fotowoltaika to inaczej proces, w którym wytwarza się energię elektryczną z darmowego promieniowania słonecznego. Warto pamiętać o tym, że rozwój tej branży następuje bardzo dynamicznie. Energia słoneczna jest obecnie jednym z najlepiej rozwijających się gałęzi odnawialnych źródeł energii. Możemy wykorzystywać tą energię do zasilania wszelkich urządzeń znajdujących się w naszych domach. Każdy z nas tak naprawdę może zdecydować się na takie rozwiązanie. Pomaga ono uporać się z ciągle wzrastającymi cenami prądu.

Jak powstaje energia elektryczna ze słońca?

 Jak powstaje energia elektryczna ze słońca

Pozyskanie energii elektrycznej ze słońca odbywa się etapami. Najbardziej podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa, które łączą się w moduły fotowoltaiczne. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu jesteśmy w stanie przekształcić energię słoneczną w prąd stały. Ogniwa są zbudowane z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny. Takim materiałem w panelach fotowoltaicznych jest krzem. Złączone moduły tworzą panel fotowoltaiczny. Jego montaż jest możliwy na gruncie lub na dachu budynku. Montuje się go za pomocą konstrukcji wsporczej, która przy okazji zapewnia stabilność układu instalacji.

W jaki sposób energia elektryczna trafia do naszych gniazdek? Prąd stały jest przekazywany do falownika. Jego zadaniem jest przekształcić go w prąd zmienny. Ten natomiast może lecieć już bezpośrednio do naszych domowych gniazdek. Falownik dodatkowo służy do kontroli pracy naszej domowej elektrowni. Monitoruje on parametry, które mogą być dla nas użyteczne podczas analizy działania naszej instalacji.

Niewykorzystana energia elektryczna

Bardzo często dzieje się tak, że panele fotowoltaiczne produkują więcej energii niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Nadmiar energii zostaje więc przekazany do sieci energetycznej. My natomiast możemy odebrać około 80% wyprodukowanej przez nas energii. Takie rozwiązanie możemy otrzymać decydując się na system on-grid. Istnieje także możliwość magazynowania energii na własną rękę. Pozwala nam na to system off-grid, gdzie wykorzystywane są akumulatory do przetrzymywania nadwyżek produkowanej energii elektrycznej.

Ogniwa fotowoltaiczne

Jak wyżej wspominaliśmy, ogniwa są zbudowane zazwyczaj z krzemu. Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje wykorzystywanego krzemu do budowy tego elementu.

Pierwszym jest krzem monokrystaliczny. Posiada on silnie uporządkowaną strukturę, która jest pozbawiona defektów. Ogniwa, które są z niego zbudowane, charakteryzują się najwyższą efektywnością. Sprawność takiego modułu wynosi około 15-19%.

Krzem polikrystaliczny natomiast cechuje się mniej uporządkowaną strukturą. Wpływa to na większą liczbę skaz. Sprawność modułów w tym przypadku wynosi około 14-16%.

Krzem amorficzny natomiast nie posiada postaci kryształu, przez co charakteryzuje się on chaotyczną strukturą. Oczywiście ma to duży wpływ na niską sprawność takich modułów, która wynosi mniej więcej 9-14%.