Dobór opon do samochodu osobowego. Na co zwrócić uwagę?

Posiadając własny samochód, istotną sprawą jest zwrócenie uwagi na jego różne komponenty eksploatacyjne, które mogą ulec zużyciu. Do grupy takich produktów można zaliczyć ogumienie. To opony stykają się z podłożem i umożliwiają precyzyjną reakcję samochodu na ruchy wykonywane kierownicą. Wpływają one również na prawidłowe ruszanie z miejsca, przyspieszanie, krótką drogę hamowania i odpowiadają za szeroko pojętą przyczepność na różnych nawierzchniach. Współcześnie w Polsce i innych krajach dostępne są różne rodzaje opon letnich, zimowych i całorocznych. Kupując takie produkty dobrze jest pamiętać o różnych kluczowych kwestiach.

Czym się kierować dobierając opony do danego auta?

Absolutną podstawą jest wybór właściwego rozmiaru opon dopasowanego do wielkości felg zamontowanych w konkretnym aucie osobowym. Na szczęście felgi i opony posiadają precyzyjne oznaczenia dotyczące średnicy, szerokości i innych ważnych wymiarów. Dobrze jest spędzić trochę czasu na poszukiwaniu właściwych rozmiarów, ponieważ nieprawidłowe dopasowanie ogumienia do felg prowadzi do problemów podczas jazdy albo sprawi, że montaż ogumienia na obręczy będzie niemożliwy.

Wybór właściwego rozmiaru jest bardzo ważny, ale nie jest to jedyna kluczowa kwestia w zakresie dostosowywania opon do określonego auta. Podstawą jest zapoznanie się z instrukcją samochodu dostępną w aucie lub w Internecie. Często producenci pojazdów podają informacje na temat indeksów nośności. Oznaczenia te informują o maksymalnym obciążeniu, przy jakim ogumienie zachowuje swoje optymalne właściwości jezdne albo żywotność. Ważny jest więc wybór o indeksie nośności, który jest taki sam albo lepszy niż indeks zalecany przez producenta auta.

Jeśli mowa o indeksach to trzeba też zwrócić uwagę na indeks prędkości. W tym przypadku również rozsądne jest przestrzeganie zaleceń producenta i maksymalnej prędkości rozwijanej przez pojazd. Jeśli ktoś jednak preferuje spokojną jazdę i nie zamierza wykorzystywać maksymalnego potencjału swojego auta to możliwe jest sięgnięcie po opony o delikatnie niższym indeksie prędkości.

Co jeszcze jest ważne przy zakupie opon?

Kupując opony trzeba oczywiście zwrócić uwagę czy są one przeznaczone na określony sezon. Obecnie na rynku można kupować ogumienie zimowe, letnie, a także alternatywne opony całoroczne. Stanowią one kompromis pomiędzy właściwościami opon letnich i zimowych, a ich zaletą jest brak konieczności posiadania dwóch kompletów ogumienia i ich okresowej wymiany. Oprócz typu opon, ważny jest właściwy wybór pod względem klasy jakości. Aktualnie podział obejmuje trzy główne typy opon przeznaczone dla różnych grup odbiorców:

  • Opony klasy ekonomicznej - do tego grona można zaliczyć wyroby chińskich producentów oraz inne produkty oferowane w bardzo niskiej cenie. Zwykle wykorzystują one podstawowe materiały i rozwiązania. Ich parametry spełniają wymogi samochodów miejskich oraz aut pokonujących krótkie trasy. Opony te są doceniane przez kierowców lubiących jeździć spokojnie.
  • Ogumienie klasy średniej - ta grupa jest bardzo szeroka i bardzo popularna. Producenci zadbali w tym przypadku o optymalną jakość opon przy jednoczesnym zachowaniu przystępnego poziomu cen. Najczęściej w oponach takich stosuje się rozwiązania sprawdzone, które optymalizują właściwości jezdne oraz ogólną trwałość produktów.
  • Opony klasy premium - grupa najdroższych opon działających w oparciu o nowoczesne technologie i materiały. Opony te montuje się najczęściej w pojazdach sportowych i autach wyższej klasy, które umożliwiają agresywną jazdę na dalekich trasach.

Kupując opony trzeba też pamiętać o konstrukcji bieżnika i składzie mieszanki gumowej. Elementy te mają istotny wpływ na przyczepność, drogę hamowania oraz inne właściwości jezdne, równomierne zużycie i szeroko pojętą trwałość produktu.