Urząd Miejski w Lublińcu odsłonił tablicę upamiętniającą dzieci ofiary zbrodni wojennych
W Lublińcu odbyła się wzruszająca uroczystość odsłonięcia tablicy, która upamiętnia dzieci, które w latach 1942-1944 padły ofiarą brutalnych eksperymentów medycznych w czasie II wojny światowej. To wydarzenie przypomina tragiczne losy najmłodszych, którzy stracili życie w wyniku nieludzkich działań niemieckich lekarzy.

Historia tragicznych wydarzeń w Lublińcu

W latach 1942-1944, podczas II wojny światowej, lubliniecki szpital stał się miejscem, gdzie realizowano zbrodniczy program eutanazji dzieci uznawanych za „niewarte życia”. Niemiecki psychiatra Ernest Buchalik oraz lekarka Elisabeth Hecker prowadzili tam oddział dla dzieci z niepełnosprawnościami, które były przyjmowane do placówki na podstawie ścisłych, rasistowskich kryteriów. W praktyce oznaczało to, że małe ofiary, uznawane za chore psychicznie lub upośledzone, były poddawane okrutnym eksperymentom, które często kończyły się ich śmiercią.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci

Na terenie bulwaru Europejskiego 12 listopada odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary tych tragicznych wydarzeń. Mimo że inicjator powstania tablicy, Marian Filipiak, nie mógł uczestniczyć w uroczystości, jego wysiłki i determinacja zostały docenione przez licznych gości, którzy przybyli, aby złożyć hołd dzieciom. Wśród obecnych byli m.in. Edward Maniura, burmistrz Lublińca, oraz przedstawiciele lokalnych władz, instytucji edukacyjnych i organizacji społecznych. Uroczystość miała nie tylko charakter upamiętniający, ale również edukacyjny, przypominając o konieczności pamiętania o przeszłości oraz jej wpływie na współczesność.

Waga pamięci o ofiarach

Odsłonięcie tablicy nie jest jedynie symbolicznym gestem, ale również wyrazem szacunku dla ofiar zbrodni, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Jak podkreślił jeden z mówców podczas ceremonii, „Przeszłość jest bowiem nie tylko pamięcią, ale także żywą częścią naszej teraźniejszości i przyszłości”. Uroczystość ta stanowi ważny krok w kierunku budowania społeczeństwa, które nie zapomina o lekcjach historii i dąży do tworzenia lepszego jutra, opartego na wartościach poszanowania życia i godności ludzkiej.


Opierając się na: Urząd Miejski w Lublińcu