Turniej Czarne Orły w Lublińcu uczcił pamięć o Pustej Kuźnicy 1939
Turniej historyczny w Lublińcu przyciągnął młodych pasjonatów, którzy zmierzyli się w rywalizacji nawiązującej do dramatycznych wydarzeń z 1939 roku. Emocje sięgały zenitu, a wiedza o lokalnej historii została wystawiona na próbę!

Lublińskie Lubiteka gościła turniej „Czarne Orły w obronie granicy”

24 kwietnia 2025 roku Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu, znana jako Lubiteka, stała się areną niezwykłego wydarzenia edukacyjnego. Uczniowie z siedmiu szkół podstawowych miasta spotkali się, by wziąć udział w turnieju „Czarne Orły w obronie granicy. Pusta Kuźnica 1939 r.”, który zorganizował Hufiec Związku Harcerzy Polskich w Lublińcu. To przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo przez Powiat Lubliniecki.

W trakcie zmagań młodzi uczestnicy wykazali się nie tylko wiedzą, ale i ogromnym zaangażowaniem, co zaowocowało zwycięstwem reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublińcu. Drugie miejsce przypadło ex aequo drużynom ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Edyty Stein FEK.

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się z udziałem starosty Joachima Smyły oraz skarbnika powiatu Jacka Fokczyńskiego, którzy podkreślili znaczenie kultywowania pamięci o lokalnych bohaterach.

Pasja do historii ożywiona podczas prelekcji i wystawy modelarskiej w Lublińcu

Wydarzenie wzbogaciły fascynujące prelekcje przygotowane przez specjalistów z regionu. Adam Kurus z Przystanku Historia IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie przybliżył słuchaczom tło historyczne potyczki, jaka miała miejsce 1 września 1939 roku na granicy polsko-niemieckiej przy Placówce Straży Granicznej Pusta Kuźnica. Opowiedział także o uzbrojeniu żołnierzy tamtego okresu, co pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć realia walki o ojczyznę.

Dodatkowo Bogdan Karpe z Lublinieckiej Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Prospector podzielił się opowieściami o pasji eksploracji i odkrywania zapomnianych śladów przeszłości, prezentując efekty pracy swojej grupy.

Podczas przerw młodzież mogła również zwiedzić wystawę modeli broni, żołnierzy oraz samolotów z czasów II wojny światowej, przygotowaną przez Kółko Modelarskie Broń i Barwa Koszęcin – to prawdziwa gratka dla miłośników historii i militariów.

Całość projektu była możliwa dzięki współpracy wielu lokalnych instytucji i organizacji, które wspólnie zadbały o wysoki poziom merytoryczny i atrakcyjność wydarzenia.


Wg inf z: Starostwo Powiatowe w Lublińcu