Policja w Herbach uczy seniorów, jak nie dać się oszukać

W małej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Herbach policjanci rozkładali na czynniki pierwsze sztuczki, które zabierają starszym ludziom oszczędności — mówili krótko, konkretnie i bez zbędnego straszenia.
- Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Herbach
- Sposoby oszustw i proste zasady, które warto znać
Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Herbach
W poniedziałkowe popołudnie w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Herbach zebrała się grupa mieszkańców, by wziąć udział w debacie społecznej zorganizowanej przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. Wśród prowadzących był dobrze znany w gminie dzielnicowy, aspirant sztabowy Adam Cierpiał, który od lat pracuje z lokalnymi mieszkańcami.
Spotkanie miało praktyczny charakter. Policjanci przedstawiali przykłady rozmów telefonicznych i scenariusze, których używają oszuści, pokazując krok po kroku, jak rozpoznać próbę wyłudzenia i jakie podjąć działania. Organizatorzy zachęcali uczestników do zadawania pytań i dzielenia się doświadczeniami, a rozmowa często schodziła na proste, codzienne sytuacje — kto dzwoni, jak reagować, kiedy przestać rozmawiać i kogo powiadomić.
Sposoby oszustw i proste zasady, które warto znać
Policjanci opisali najczęściej spotykane metody: oszustwa określane potocznie jako “na wnuczka”, “na policjanta” czy “na pracownika instytucji”. Zwracali uwagę, że sprawcy żonglują emocjami — lękiem, współczuciem, poczuciem obowiązku — żeby namówić do przekazania pieniędzy lub kosztowności. Funkcjonariusze podkreślili jedną zasadę, którą warto zapamiętać: żadna instytucja publiczna, w tym Policja, nie prosi telefonicznie o przekazanie gotówki lub biżuterii.
W praktycznych poradach pojawiły się też proste zachowania zapobiegawcze: weryfikacja tożsamości dzwoniącego przez kontakt z członkiem rodziny, prośba o czas na sprawdzenie informacji, konsultacja z sąsiadem lub dzielnicowym. Omówiono też rolę bliskich — rodzina i sąsiedzi powinni przypominać starszym o zasadach ostrożności i pomagać w weryfikacji podejrzanych sytuacji.
Na koniec mundurowi przypomnieli przepisy i dobre praktyki dotyczące poruszania się po zmroku, namawiali do noszenia elementów odblaskowych także w terenie zabudowanym, co zmniejsza ryzyko wypadków. Policjanci dziękowali uczestnikom za obecność i aktywny udział w spotkaniu, podkreślając, że rozmowa i szybkie zgłoszenie podejrzeń są często pierwszą linią obrony przed przestępcami.
na podstawie: KPP w Lublińcu.
Autor: krystian