Geokompozyt PolGrid FSR BX szczegółowo scharakteryzowaliśmy tutaj http://www.pietrucha.pl/pl/oferta/inzyniera-ladowa-i-wodna/geosiatki/produkty/geokompozyty. Zanim jednak skupimy się na konkretnych odmianach geokompozytów spróbujemy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytać dotyczących geosyntetyków – grupy materiałów, do których należy właśnie geokompozyt oraz szereg innych rozwiązań, takich jak geomembrana, geotkanina czy geowłóknina drenażowa.

Geosyntetyki – charakterystyka grupy produktowej

Geosyntetyki to grupa produktów polimerowych charakteryzujących się bardzo wysoką trwałością. Wykorzystuje się je do rozwiązywania problemów geotechnicznych. W tym celu są one wbudowywane w podłoże gruntowe, gdzie mogą działać jak dren odprowadzający nadmiar wody w głąb powierzchni lub jako utwardzenie umożliwiające stworzenie stabilnej gruntowej podstawy pod budowę. A jeśli już skupiamy się na przykładowych zastosowaniach, jakie geosyntetyki znajdują w praktyce warto wspomnieć o:

  • podbudowach dróg i parkingów, w przypadku których geosyntetyki stanowią formę utwardzenia powierzchni, a także działają jako dren; często do takich zastosowań wykorzystywana jest geowłóknina do drenażu, gdyż zapobiega ona zatrzymywaniu się wody opadowej na powierzchni;
  • barierach ochronnych w podłożu, których zadaniem jest zabezpieczanie miejsc niebezpiecznych, takich jak składowiska odpadów lub zbiorniki wodne przed przedostawaniem się określonych substancji w głąb gleby oraz jej rozprzestrzenianiem się w warstwie powierzchniowej.

Geosyntetyki to siedem głównych kategorii produktowych, do których należą: geowłókniny, geotkaniny, geosiatki, geomembrany, geowykładziny, geopianki i oczywiście geokompozyty.

Geokompozyt

Żeby zrozumieć jak funkcjonalnym i uniwersalnym materiałem jest geokompozyt trzeba poznać właściwości oraz specyfikę pozostałych geosyntetyków, gdzyż gekompozyty stanowią poniekąd połączenie wszystkich cech charakteryzujących pozostałe produkty z tej kategorii. Zanim więc skupimy się na zastosowaniach, jakie znajduje geokompozyt w aplikacjach geotechnicznych spróbujemy po krótce scharakteryzować poszczególne przykłady geosyntetyków:

  • geowłóknina – to geosyntetyk wytwarzany z włókien polipropylenowych lub poliestrowych, który charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przepuszczalności wody, stąd też jest materiałem stosowanym do tworzenia warstw separacyjnych, filtracyjnych oraz warstw ochronnych;
  • geotkanina – to materiał wytwarzany na drodze tkania pasm lub wiązek wykonanych z polipropylenu, poliestru lub polietylenu; geotkaniny charakteryzuje trwałość, w związku z czym są często wykorzystywane do budowy warstw wzmacniających oraz separacyjnych;
  • geosiatki to siatki z polipropylenu, poliestru, polietylenu, poliwinylakoholu lub włókien szklanych, które charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością oraz zdolnością do zazębiania się z kruszywami; wykorzystuje się je w konstrukcjach ziemnych wykonywanych z kruszyw, pełnią rolę warstw wzmacniających;
  • geomembrany to geosyntetyki charakteryzujące się nieprzepuszczalnością, które wykorzystuje się w celu wykonania izolacji i zatrzymywania cieczy.

Geokompozyt

Geokompozyt – jak już wspomnieliśmy – łączy w sobie zalety wszystkich powyższych geosyntetyków. Wyróżniamy różne typy geokompozytów, które znajdują różne zastosowania. I tak, wyróżnić możemy geokompozyt wzmacniający do gruntu, geokompozyt pełniący rolę geowłókniny do drenażu, geokompozyt drenażowo-uszczelniający, a także geokompozyt działający przeciwerozyjnie.

geokompozyt i materiały geosyntetyczne