alergie pokarmowe i choroby autoimmunologiczne przy diecie

Szukamy specjalisty, który pomoże z dietą eliminacyjną

Dla wielu osób uczulenie na laktozę czy gluten sprowadza się do eliminacji z diety produktów spożywczych zawierających alergen. Wydaje się, ze najprostsze w świecie wykreślenie z jadłospisu odpowiednio mleka krowiego lub pieczywa rozwiąże wszystkie problemy. Przykra prawda jest inna… Dieta sensu stricte eliminacyjna nie sprawdza się jako rozwiązanie na dłuższą metę. Oczywiście – jak mówi dietetyk z warszawskiej dzielnicy Ursynów http://www.kolczynska.dietetyk-vita.pl/ - trwale eliminujemy z jadłospisu produkty, które zawierają substancje uczulające, musimy jednak pamiętać o ich zastąpieniu innymi produktami, które pozwolą na zbilansowanie niedoborów pozostałych substancji odżywczych, mikroelementów oraz witamin. W praktyce sprowadza się to do takiego opracowania diety, żeby nie zawierała ona żadnych alergenów, ale jednocześnie nie zmuszała uczulonej osoby do przyjmowania wybranych wartości spożywczych – witamin czy mikroelementów – w postaci suplementów diety. Łykanie pigułek to nienajlepszy sposób na stałą suplementację organizmu.

Gluten
- nasz ekspert z prowadzący praktykę na warszawskim Ursynowie uspokaja…

Gdyby wierzyć w to, co wypisuje się w kolorowych czasopismach trzeba by przyjąć, że wszyscy jesteśmy uczuleni na gluten, ale nie wszyscy o tym wiemy. Jeśli jednak kiedykolwiek, z jakiegokolwiek powodu poczuliśmy się źle – cierpieliśmy na niestrawność, bolała nas głowa, mieliśmy zatwardzenie – to z pewnością wina nietolerancji pokarmowej i glutenu. W rzeczywistości osoby nie tolerujące glutenu to niewielki odsetek populacji. Wszyscy inni mogą bez obaw spożywać produkty zbożowe zawierające gluten i nie będą odczuwali z tego tytułu żadnych nieprzyjemności - mówi dietetyk działający w dzielnicy Ursynów.

Dieta bezglutenowa to pewnego rodzaju tren lifestylowy… Kosztowny, w pewnym sensie zdrowy – ograniczenie spożycia produktów mącznych jeszcze nikomu nie wyszło na złe – nie zawsze szczególnie smaczny. Jeśli rzeczywiście jesteśmy uczuleni na gluten, nie pozostaje nam nic innego, jak skonsultować z lekarzem żywieniowcem lub dietetykiem swoją dietę i upewnić się, że po wyeliminowaniu wszystkich produktów spożywczych zawierających alergen nasz organizm wciąż będzie otrzymywał niezbędne składniki odżywcze. Jeśli na gluten uczuleni nie jesteśmy, kwestie tego, czy będziemy przestrzegać diety bezglutenowej czy nie to kwestie czysto preferencyjne. Pamiętajmy jednak o tym, że każda skrajność jest zła i może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie zmieniajmy drastycznie nawyków żywieniowych, tylko dlatego że kolorowa prasa promuje określony lifestyle. W ten sposób możemy sobie zaszkodzić – uczula dietetyk z Ursynowa.

Dietetyka a choroby autoimmunologiczne

Nietolerancja pokarmowa jest ściśle związana z chorobami autoimmunologicznymi. Oznacza to, iż w odpowiedzi na podawanie nietolerowanych substancji spożywczych organizm może zacząć atakować sam siebie. Reakcja ta jest spowodowana zaburzeniem normalnej pracy organizmu, a przyjmowanie nieodpowiednich produktów spożywczych może ją dodatkowo wzmacniać. Co to oznacza dla dietetyka?

Pracując z klientami cierpiącymi na alergie i nietolerancje pokarmowe często spotykam się z różnymi chorobami autoimmunologicznymi – mówi nasz ekspert. Objawy tych chorób można wyciszyć lub całkowicie wyeliminować z życia klienta poprzez prawidłowe żywienie. Mówił o tym m.in. Linus Pauling, który stwierdził, że właściwe odżywianie będzie medycyną jutra. I de facto tak jest. Kiedy dobrze się odżywiamy, dobrze się czujemy. Kiedy sięgamy po śmieciowe jedzenie, poza chwilową przyjemnością związaną z konsumpcją czujemy się źle. Często jesteśmy ospali i bez energii, choć przed chwilą przyjęliśmy końską dawkę kalorii, które powinny nam dać powera na cały dzień.