Są zawody, które można uznać za prestiżowe, a jednocześnie znalezienie zatrudnienie nie jest trudne. To takich zawodów można zaliczyć pracę lekarza, jednak ta praca nie jest taka jak inne, wszak wiąże się z ratowaniem życia ludzkiego. Ale tu pojawia się pytanie czy lekarz jest zawodem czy wiąże się z powołaniem?
Ad aspera ad astra
"Do gwiazd przez pokonywanie trudności"- to łacińskie powiedzenie określa trud jakiego podejmują osoby pragnące zostać medykami. Wszak studia medyczne są bardzo trudne, a dodatkowo trzeba jeszcze ukończyć specjalizację. Jednak na końcu tej drogi jest zawód, który daje wysokie zarobki i dobrą pozycję społeczną o bardzo prestiżowym charakterze. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że podejmując decyzję o tym, że pragnie się zostać lekarzem trzeba liczyć się z tym, że czekają nas trudności związane z już samym dostaniem się na uczelnie. Nie wystarczy bowiem tylko dobrze zdać maturę, lecz wynik musi być wręcz bardzo dobry, a dodatkowo trzeba zdawać przedmioty, które bądźmy szczerzy to ulubionych nie należą, choćby fizykę czy chemię. Następnie czeka nas 6 lat ostrego zakuwania, a system studencki "zakuć, zdać, zapomnieć" na studiach medycznych się nie sprawdza- o to zadbają wykładowcy, lekarze, którzy będą systematycznie sprawdzać wiedzę. Po trudach ukończenia studiów, które trwają 6 lat, oczywiście pod warunkiem ukończenia ich bez poprawek czeka nas jeszcze podjęcie specjalizacji. Jej długość zależy od rodzaju. Np. dla lekarza psychiatrii jest zdecydowanie krótsza, niż dla neurologa. Jeszcze pozostaje odbycie stażu, gdzie niestety lekarze rezydencji nie zarabiają zbyt dużo i dopiero na końca tej drogi czeka nas dobra praca i zarobki wynoszące zdecydowanie poza średnią krajową.
Zwykła praca czy powołanie?
Już samo zdanie studiów nie jest łatwe, podobnie jak ukończenie specjalizacji, ale na końcu jest nagroda, tytuł lekarza specjalisty. Ofert pracy dla medyków jest sporo i trzeba jasno zdać sobie sprawę, że stwierdzenie "praca szuka człowieka" jest jak najbardziej na miejscu. Ale zawód lekarza to także duża odpowiedzialność, wszak odpowiada się na zdrowie. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że to również powołanie, gdyż przed osiągnięciem tego prestiżowego zawodu czekają nas wyrzeczenia. Nie należy nigdy podejmować takich studiów jeżeli celem nadrzędnym nie jest ratowanie życia i zdrowia.