Księgowy - zawsze potrzebny specjalista

Czy jest zawód związany z finansami, który jest można powiedzieć ponadczasowy? Oczywiście! A jest nim księgowy. Specjaliści z zakresu rozliczeń firm póki istnieje obowiązek sprawozdań i rozliczeń finansowych zawsze będą potrzebni. To zatem praca przyszłości, zwłaszcza, że powstaje coraz więcej nowych firm. Dziś przybliżymy zawód księgowego i wymagania stawiane przed kandydatami na to stanowisko.

Księgowy - wymagania dla kandydatów

Chcąc zostać księgowym najlepiej ukończyć studia wyższe w zakresie Finansów i Rachunkowości. Potrzebna jest znajomość aktualnego prawa, w tym ordynacji podatkowej. Niezbędna jest znajomość programów księgowych takich jak np. Symfonia. Każde przedsiębiorstwo może również posiadać swój własny program księgowy. Jednak działanie tego typu programów jest zwykle bardzo podobne. Warto na samym początku odbyć staż, aby poznać tajniki posługiwania się tego typu programami. Pracownik, który nie wymaga długiego wdrażania w obowiązki jest cenniejszy od tego, którego trzeba szkolić przez dłuższy czas. Oczywiście przyszły księgowy musi posiadać nieposzlakowaną opinię i nie być skazany żadnym prawomocnym wyrokiem za przestępstwa popełnione umyślnie ani przestępstwa skarbowe. Musi mieć również wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Dlaczego warto zostać księgowym?

Dla wielu osób motywacją do pracy w księgowości są zarobki, które są bardzo różne w zależności od przedsiębiorstwa, jednak młodszy księgowy może zarabiać już nawet 3 tys. zł na rękę. Z kolei starszy księgowy, samodzielny księgowy może liczyć nawet na dwukrotnie, a w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie wyższe zarobki. Na największe profity może liczyć dyrektor finansowy danej placówki, który zarabia minimum kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście finanse są bardzo ważne, jednak istotny jest również prestiż i zaufanie. Księgowy to pracownik, który musi cieszyć się zaufaniem, wszak odpowiada za finanse firmy i brak błędów w rozliczeniach. Oferty pracy dla księgowych są stale dostępne nie tylko na portalach branżowych, ale również tych ogólnych takich jak Pracuj.pl. W tym zawodzie można bardzo szybką piąć się po szczeblach kariery. Niewątpliwie wymaga skrupulatności, skupienia i pilnowania terminów. Oprócz wypełniania wielu dokumentów księgowy może być poproszony o sporządzenie cyklicznych sprawozdań finansowych. Przy odpowiednich kwalifikacjach może być także analitykiem i doradcą.