Franczyza jest bardzo popularnym systemem sprzedaży towarów, technologii oraz usług, który oparty jest na ścisłej oraz także nieustannej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, którzy są niezależni prawnie oraz także finansową. Strony nazywają się franczyzodawcą oraz franczyzobiorcą.

Badania wykazują, że firmy działające właśnie na umowie franczyzowej dużo rzadziej upadają. Porównanie zostało wykonane na podstawie firm, które działają jedynie samodzielnie.

Działalność na franczyzowej licencji oznacza nic innego jak prawo oraz jednocześnie obowiązki prowadzenia danej działalności według zasad, które zostały przyjęte przed podmiot udzielający właśnie licencji. Współpraca pomiędzy obiema stronami zawiązana jest zawsze na podstawie umowy franczyzy. W umowie tej są określone dokładniej prawa oraz także obowiązki stron. Podjęcie działalności właśnie na zasadzie franczyzy daje możliwość do skorzystania za odpowiednią gratyfikację z następujących elementów: nazwy franczyzodawcy, znaku towarowego, know how, sposobu postępowania, sposobu prowadzenia działalności oraz pomocy handlowej, jak i także technicznej. Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie firmy oferują franczyzę, sprawdź bazę sieci na portalu Franczyza w Polsce - dowiedz się więcej.

Gdy decydujemy się na prowadzenia działalności właśnie na podstawie biznesu franczyzowego, to możemy skorzystać z ogromnego doświadczenia oraz także wiedzy franczyzodawcy. Poza wynagrodzeniem z tytułu umowy franczyzy, uzyskujemy także masę innych korzyści. Mowa tutaj o powiększeniu samego rynku zbytu przy ograniczeniu wkładu własnego. Poza przywilejami, które wynikają z umowy franczyzy także przyjmuje zobowiązania określone. Musimy przede wszystkim być gotowy na wyłożenie kapitału. Poza pieniędzmi należy także się liczyć z poufnością informacji oraz przestrzeganiem wszelkich standardów całej tej sieci.

Jakie można wyróżnić rodzaj franczyzy

Franczyza może mieć w zasadzie wiele postaci najprościej wymienić jej rodzaje działalności. Pierwszym z nich jest franczyza dystrybucyjna. Mowa tutaj o franczyzie, w której dany franczyzodawca udostępnia swoje know how pod postacią asortymentu towaru, jak i także wiedzy o jego sprzedaży. W przypadku tym przedsiębiorca działa na podstawie licencji. W tej kategorii rodzaju franczyzy działają takie branże jak: stacja paliw, odzież i obuwie, biżuteria, upominki kosmetyki oraz oczywiście artykuły spożywcze i przemysłowe.

Drugim rodzajem franczyzy jest franczyza usługa. W niej franczyzodawca udostępnia swoje know how pod postacią procedur wykonywanych właśnie usług. Identycznie jak w dystrybucyjnej franczyzie, franczyzobiorca prowadzi swój punkt usługowy właśnie pod znakiem franczyzodawcy. Tutaj można się spotkać z takimi branżami jak: bankowość, finanse, turystyka, hotele, edukacja oraz także gastronomia.

Wiele osób zastanawia się czy taka współpraca jest opłacalna. Przykłady miliona firm na całym świecie prowadzących biznes franczyzowy jedynie nas utwierdzają w przekonaniu, że jest to niemal strzał w dziesiątkę. Pamiętajmy o tym i weźmy to pod uwagę zastanawiając się nad otwarciem własnego biznesu franczyzowego.