Jak ograniczyć korzystanie ze smartfona?

Wystarczy krótki spacer po ulicy żeby przekonać się, że większość przechodniów trzyma w swojej dłoni smartfona. Wbrew pozorom zjawisko to nie jest widoczne wyłącznie wśród dzieci czy młodzieży, ale i w starszych grupach wiekowych, co stanowi coraz większy problem we współczesnym społeczeństwie. Czasem jednak warto oderwać wzrok od telefonu i docenić piękno otaczającego nas świata. Jak zatem skutecznie ograniczyć dzienny czas korzystania ze smartfona?

Strefy wolne od telefonu

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że smartfon towarzyszy nam niemal nieustannie, przy najbardziej prozaicznych czynnościach. Telefon zabieramy ze sobą wszędzie – do kuchni, łazienki czy sypialni. Pokusa sięgania po urządzenie co kilka minut jest tym większa, kiedy znajduje się ono w zasięgu naszego wzroku. Dlatego warto podzielić swój dom czy mieszkanie na strefy wolne od korzystania ze smartfona czy innych urządzeń mobilnych. Do ich respektowania można zachęcić również innych domowników, co powinno pozytywnie wpłynąć na jakość życia rodzinnego.

Wyłączenie powiadomień w telefonie

Większość aplikacji dostępnych w oficjalnych sklepach mobilnych, czy to w App Store, czy w Google Play, tuż po zainstalowaniu aktywuje funkcję powiadomień push, które w jeszcze większym stopniu przyczyniają się do większej ilości czasu spędzanego przed ekranem smartfona. Dobrym pomysłem okazuje się wyłączenie powiadomień z wyjątkiem tych, które w realnym stopniu są nam niezbędne – tak jak służbowy e-mail czy konto bankowe. Powiadomienia z portali społecznościowych można z czystym sumieniem dezaktywować.

Porządkowanie aplikacji

Na rynku aplikacji mobilnych pojawia się mnóstwo programów, które skutecznie konsumują nasz wolny czas, a które nie są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Dlatego co jakiś czas warto przejrzeć zawartość swojego smartfona i zrobić małą selekcję aplikacji i pozbyć się tych, które w dużym stopniu przyciągają nas do ekranu urządzenia. Nie chodzi jednak o to, aby z pamięci telefonu usunąć wszystkie aplikacje social media czy gier mobilnych. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście są one nam potrzebne i jak wpływają na wymiar czasowy korzystania z urządzenia.

Prosty interfejs

Większość użytkowników smartfonów zwraca uwagę na ich design i wygląd interfejsu, który w kontekście skutecznego ograniczania czasu spędzanego z telefonem w ręku, powinien być maksymalnie uproszczony, a najlepiej utrzymany w czarno-białej kolorystyce. Im mniej atrakcyjny wyświetlacz, tym mniejsza ochota skorzystania z urządzenia przy pierwszej możliwej okazji.

Jeden smartfon na wiele lat

Zakup nowego telefonu to dla wielu spore wydarzenie, które jeszcze bardziej wzmaga chęć częstego korzystania z urządzenia. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zatem używanie tego samego modelu smartfona przez długi czas, pod warunkiem, gdy wykazuje się dobrą wydajnością i pozwala korzystać z niezbędnych aplikacji. Tutaj świetnie spisują się iPhone’y, które wyróżniają się niezawodnością i płynnym działaniem przez wiele lat.

Nawet jeśli przydarzy się uszkodzenie mechaniczne takie jak rozbity wyświetlacz, można temu szybko zaradzić. Wymiana szybki iPhone to dość powszechna usługa wykonywana w pogwarancyjnych serwisach Apple. Warto jednak pamiętać, aby korzystać tylko ze sprawdzonych firm, które można znaleźć m.in. w Warszawie czy Wrocławiu. Co ważne, wiele z uznanych serwisów oferuje naprawę wysyłkową, co w dobie pandemii ułatwia zadanie.