
W Lublińcu odbył się Powiatowy Konkurs „Autyzm – by wiedzieć więcej”, który przyciągnął uwagę młodych artystów i literatów. Z radością ogłaszamy zwycięzców, którzy wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz wrażliwością na temat autyzmu!
Lubiniec świętuje twórczość młodych artystów
W dniu 21 marca br. w Lublińcu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – finał Powiatowego Konkursu „Autyzm – by wiedzieć więcej”. Komisja Konkursowa, w skład której weszli znani przedstawiciele lokalnej edukacji i samorządu, miała niełatwe zadanie wyłonienia laureatów spośród 79 prac zgłoszonych w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych pokazali swoje talenty plastyczne i literackie, tworząc prace pełne emocji i głębokiego przekazu.
Oto zwycięzcy konkursu w Lublińcu
W kategorii prac plastycznych dla uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Paulina Haltof z Szkoły Podstawowej nr 3, drugie przypadło Nadii Basan, a trzecie Alicji Ostrowskiej, również z tej samej szkoły. Wyróżnienia otrzymały Paulina Pietrowska z Zespołu Placówek Oświatowych w Boronowie oraz Maja Sojka ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy.
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych najlepszą pracę plastyczną stworzyła Antonina Benecka z Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza, a na podium znalazły się także Hanna Pawłowicz oraz Jagoda Tereszko. Wyróżnienia przyznano Oliwii Więczek i Nelli Tkocz, obie z Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu.
Kategoria prac literackich również obfitowała w utalentowanych uczestników. Wśród uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Monkos z SP nr 2, a kolejne lokaty zajęły Antonina Czerniakowska oraz Bartłomiej Superniok. Wyróżnienie przypadło Alicji Lempa z Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych najlepszymi autorami okazali się: Emilia Różańska, Filip Dyksik, oraz Joanna Kandora. Wyróżnienie trafiło do Hanny Gembały.
- Autyzm to zaburzenie rozwojowe z przewlekłymi symptomami, które pojawiają się w dzieciństwie. Objawy autyzmu widoczne są w trzech sferach: komunikacji, interakcjach społecznych oraz powtarzalnych, stereotypowych wzorcach zachowania. Każda osoba ze spektrum autyzmu przejawia charakterystyczne zachowania i cechy, które w dużym stopniu wpływają na jej życie, czasami prowadząc do społecznej izolacji - wyjaśniała Aleksandra Graca, dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu.
Zarówno jury, jak i organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, którzy wspierali młodych twórców. To wydarzenie to nie tylko święto sztuki, ale także ważny krok ku większej świadomości na temat autyzmu w naszej społeczności.
Gratulujemy wszystkim laureatom!
Wg inf z: Powiat Lubliniecki