W Lublińcu kawa spotka sztukę, która oddaje głos zapomnianym twórczyniom

W Lublińcu kawa spotka sztukę, która oddaje głos zapomnianym twórczyniom

FOT. Dom Kultury w Lublińcu

W Galerii pod Glinianym Aniołem znów zrobi się kameralnie, ale tym razem bardzo treściwie. Miejski Dom Kultury w Lublińcu zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Zanurz się w sztuce przy kawie” - o artystkach, które przez lata zbyt często zostawały w cieniu cudzych biografii. ☕🎨

  • „Muzy, kochanki, naśladowczynie… - a może pełnoprawne twórczynie?” pokaże, jak długo sztuka pamiętała wybiórczo
  • Wystarczy telefon, by dopisać się do tego artystycznego popołudnia

„Muzy, kochanki, naśladowczynie… - a może pełnoprawne twórczynie?” pokaże, jak długo sztuka pamiętała wybiórczo

Tytuł spotkania mówi sporo już na starcie. Tym razem uczestnicy usłyszą o XIX-wiecznych artystkach, przede wszystkim malarkach i rzeźbiarkach, takich jak Mary Cassatt i Edmonia Lewis. W centrum będzie pytanie, dlaczego kobiety tak często przedstawiano jako muzy, kochanki albo „dodatki” do wielkich nazwisk, zamiast traktować je jak samodzielne twórczynie.

To również opowieść o nierównych szansach. Kobiety tworzyły w świecie, który nie dawał im takiego samego dostępu do edukacji i uznania, a później potrafił jeszcze wymazać ich nazwiska z historii sztuki. 📚

Wystarczy telefon, by dopisać się do tego artystycznego popołudnia

Spotkanie odbędzie się 30 kwietnia o godzinie 17:30 w Galerii pod Glinianym Aniołem. Żeby się zapisać, trzeba zadzwonić pod 34/351 06 88 w godzinach 15:00-21:00, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

  • 30 kwietnia
  • 17:30
  • Galeria pod Glinianym Aniołem
  • zapisy: 34/351 06 88
  • godziny zapisów: 15:00-21:00
  • udział: bezpłatny

Spotkanie poprowadzi Anita Kokot. MDK zapowiada też kolejne odsłony cyklu na 27 maja i 26 czerwca, więc to dopiero początek wiosennej opowieści o sztuce, która wraca do głosu.

na podstawie: Dom Kultury w Lublińcu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Dom Kultury w Lublińcu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.