DIY to skrót angielskiego “do it yourself”, które oznacza nie mniej, nie więcej jak “zrób to sam”. To metoda własnoręcznego wykonywania przedmiotów, czy to w celach praktyczny, czy artystycznych. Wygląda też na to, że staje się nową modą. Choć wydawać by się mogło, że we współczesnych czasach produkcji masowej nie ma miejsca na tak czasochłonne i wymagające własnego trudu zabawy, a jednak jest wręcz przeciwnie. DIY staje się coraz popularniejsze z dnia na dzień.
Wyrazić siebie
Ludzie od wieków, wciąż i wciąż na nowo szukają sposobów, żeby dać ujście swojej pomysłowości i kreatywności, wyrazić siebie. DIY jest właśnie jednym z takich sposobów. Dzięki własnym dłoniom, odrobinie zaangażowania, a także wytrwałości każdy z nas jest w stanie stworzyć swoje własne małe arcydzieło. Zresztą nie jest to jedynie sposób na wyrażenie naszych artystycznych aspiracji. To idealny pomysł na wykonywanie ozdób świątecznych, czy nawet prezentów dla członków rodziny. Oryginalne, niepowtarzalne, od serca i bezsprzecznie nasze. Jeśli jest się dość pomysłowym lub potrafi się znaleźć inspiracje, dzięki DIY można w niezwykły sposób odświeżyć, wyremontować pomieszczenia w domach i firmach. Możemy dać nowe życie starym przedmiotom, zatuszować ich uszczerbki lub niedoskonałości. Tym samym nadając im i wnętrzu odrobinę naszego “dotyku”.
Kreatywność jest eco
Oprócz tego, że dzięki DIY możemy odnawiać i tworzyć, to jeszcze stajemy się bardziej eco! Jak zabawa w renowatora czy dekoratora ma przysłużyć się środowisku i ekologii? W bardzo prosty sposób. Zamiast pozbywać się teoretycznie wysłużonych, starych rzeczy, wykorzystujemy je w zupełnie nowym celu lub odnawiamy na swój własny, niepowtarzalny sposób. To ogranicza wytwarzaną przez nas ilość odpadów - marnujemy mniej, wykorzystując to, co już mamy. DIY wszak opiera się głównie na recyklingu (wtórne wykorzystanie materiałów) i upcyklingu (zrobienie czegoś nowego ze starego przedmiotu). Zamiast napędzać mas produkcję ogromnych koncernów, stawiamy na własną kreatywność lub kreatywność małych rzemieślników. Bo niektórzy postanowili na DIY zarobić i sprzedają odmienione lub zrobione od podstaw przez siebie przedmioty. Biżuterię, odzież, meble, dekoracje.
Niebanalnie i z “duszą”
Ideą przewodnią DIY jest stworzenie czegoś nowego niskim kosztem. Ważne jest tu też by efekt końcowy był oryginalny, ale też miał charakter osobisty. Liczy się tu emocjonalne zaangażowanie w akt tworzenia. Chodzi o to, by otaczać się produktami z “duszą”. Tak też DIY staje się wręcz stylem życia dla świadomych konsumentów, którym zależy na wyróżnianiu się. Etykietka “hand made” nabiera na znaczeniu, bo oznacza coś niepowtarzalnego. W Internecie pojawia się coraz więcej podpowiedzi, instrukcji i przewodników ułatwiających wykonywanie własnoręcznie robionych prezentów czy ozdób. Z łatwością można więc przekonać się samemu, jak to jest z tym DIY. Każdy z nas może odkryć w sobie nowe zdolności albo chociaż sposób na odstresowanie się. Same starania na pewno przyniosą satysfakcję, gdy zdołamy coś stworzyć. Warto również podkreślić, że jeżeli potrzebujesz materiałów, takich jak cekiny, wstążki czy jajka styropianowe, to znajdziesz je na stronie Dekolo - dowiedz się więcej.