Operacje ręki w przypadku zapalenia stawów (RZS)

RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, podczas której dochodzi do wtórnego zniszczenia stawów oraz tkanek okołostawnych. Deformacje te ukazują się w znacznym stopniu w rękach. Skutecznym sposobem pozbycia się problemu jest przeprowadzenie operacji w Nowa Ortopedia w Krakowie.

Walka z RZS

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów polega na walce z występującym stanem zapalnym. Ból podczas zmagań z RZS potrafi niezwykle utrudnić życie, a zbiegiem czasu mogą pojawiać się zniekształcenia oraz problemy z poprawnym funkcjonowaniem ręki. Nie są znane do końca przyczyny występowania schorzenia. Jednym z czynników zdających się mieć wpływ na jego rozwój mogą być przebyte choroby bakteryjne lub wirusowe. Znaczenie zdają się mieć również czynniki genetyczne oraz stres i palenie papierosów. Objawy RZS pojawiają się zwykle powyżej 35 roku życia. Statystycznie częściej chorują na nie kobiety. Zabiegi operacyjne są w tym przypadku o tyle ważne, że często są jedyną możliwością poprawienia funkcji ręki. Chodzi bowiem o to, by móc wykonywać ją podstawowe czynności, takiej jak higiena osobista czy spożywanie pokarmów.

Operacja

Poprawa jakości życia dla pacjentów z RZS możliwa jest po przeprowadzeniu operacji o charakterze profilaktycznym lub rekonstrukcyjnym. Wszystko to zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Jeśli chodzi o zabiegi profilaktyczne, są to między innymi: synowektomia, tenosynowektomia oraz transfery ścięgien.

Duże zmiany chorobowe zmuszają jednak do podejmowania bardziej skomplikowanych zabiegów. Zabiegi rekonstrukcyjne, które konieczne są do wykonania w takich przypadkach to: protezoplastyka, resekcja, plastyka torebki stawowej i repozycja ścięgien, artrodeza.

O wykonaniu konkretnego zabiegu decyduje odpowiednio wykwalifikowany lekarz na podstawie przebiegu choroby oraz stopnia jej zaawansowania. Zdarza się także, że sposoby wykonywania zabiegów łączy się ze sobą tak, aby osiągnąć najbardziej zadowalający efekt.